Yaay’da Mavi Tik Nasıl Alınır?

Türkiye’nin yeni ve yerli sosyal medya ağı Yaay, Twittter ve Facebook gibi sosyal ağların uyguladığı baskıcı politika sonrasında hızla popüler olmaya başladı. Artık birçok siyasetçi ve sanatçı da Yaay kullanıyor. Alt yapısını her geçen gün biraz daha güçlendiren Yaay, geçtiğimiz günlerde bir arayüz güncellemesi de yaptı.

Twitter, İnstagram ve Facebook’a yıllardır alışan kullanıcılar için Yaay’ın arayüzü biraz zor gelmiş olsa da önümüzdeki zaman diliminde insanların gerek gözünün gerekse mantığının alışacağına inanıyorum. Özellikle sosyal medya yasasının çıkmasıyla kurallara uymayan sosyal ağların yerine de Yaay güzel bir alternatif olabilir.

Yaay’da arayüzünü daha kullanıcı dostu yapıp hızını da arttırmayı başarırsa küresel bir sosyal medya ağı olmaması için önünde bir engel görünmüyor. Tabii ki burada iş insanlarının Yaay’ı desteklemesi de çok önemli.

Yaay’da Hesap Doğrulama Yapılır mı?

Yaay kullanmaya başlayan tanınmış kişilerin ilk ihtiyaç duyduğu şey, kendilerini ispatlamak adına hesap isimlerinin sonuna eklenen Blue Badge yani mavi tiktir. Mavi tik, o hesabın doğrulandığını ve ilgili kullanıcıya ait olduğunun bir delilidir. Bu nedenle üyelik açan tanınmış kişiler hemen mavi tik almak için başvuru yapmak istiyor fakat birçok kişi bunun nasıl yapıldığını bilmiyor. Bu yazımızda size mavi tik almanın yöntemini anlatacağım. Tüm bunları yapmadan evvel benim doğrulanmış Yaay hesabıma bir bakmanızda fayda var.

Yaay’da Mavi Tik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yaay’da hesabının doğrulanmasını isteyen kullanıcılar öncelikle diğer sosyal ağlarda da tanınan, bilinen, gerçekten tanınmış kişiler olmalıdır. Şuan için her vatandaşa mavi tik verilmemekte, sadece gerçekten tanınırlığını ispatlamış kişilere mavi tik verilmektedir. Peki, mavi tik için başvuru nasıl yapılır dersek…

Öncelikle Yaay’ın bildiğimiz 3 adet e-posta adresi bulunmaktadır. Bunlardan birincisi; bilgi@yaay.com.tr’dir. Bu adrese Yaay ile ilgili genel sorun ve talepleri iletebilirsiniz. Ekibi gerçekten kuvvetlidir. Hızlı dönüş alabilirsiniz. Doğrulama talepleriniz de gerekli delilleriyle birlikte buraya iletebilirsiniz.

Bunun dışında ikinci bir e-posta adresi de; kurumsal@yaay.com.tr’dir ki bu adrese de kurumsal hesap sahipleri gerekli taleplerini iletmektedirler. Kurumunuz resmi e-posta adresinden buraya e-posta göndererek hızlı dönüşler alabilirsiniz.

Üçüncü bir e-posta adresi de vip@yaay.com.tr’dir. Tanınmış kişi, fenomen birisiyseniz. Müstear isimle olsanız dahi hesabınızı doğrulamak isterseniz bu tam da sizin adresininizdir. Buradan doğrulama talebinde bulunabilir, delilleri göndermeniz halinde isminizin sonuna mavi tiki alabilirsiniz.

Yaay, kendisine gönderilen e-postalara en geç 3-4 gün içerisinde olumlu ya da olumsuz bir dönüş yapmaktadır.

Detaylı tüm bilgileri videomuzdan ulaşabilirsiniz.

Yazar: Engin Dinç

1988 İstanbul doğumlu. Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümünü Bitirdi (2016). Uluslararası Sosyal Medya Derneği (USMED) üyesi oldu (2017). Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) gönüllüsü oldu (2018). Uluslararası Sosyal Medya Derneği AR-GE Başkanı Oldu (2021). Anadolu Üniversitesi Adalet Bölümünü bitirdi (2021) Halen Anadolu Üniversitesi Sosyal Medya Yöneticiliği ve Ankara Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri öğrencisidir (2021). Uluslararası Medya Enformasyon Derneği (UMED) Üyesi Oldu (2021). 25 Eylül 2021’de USMED’teki görevinden çekildi. Araştırmaları ve denemeleri çeşitli dergilerde yayınlandı. İlk kitabını 2015 yılında çıkarttı. İngilizce ve Göktürkçe bilmektedir. Ankara’da ikamet etmektedir. Evli ve bir kız babasıdır.