Twitter Hesap Doğrulama (2021 Uygulama İçinden)

Twitter uzun zamandır hesap doğrulama yani hesap isminin sonuna mavi tik verme işlemini askıya almıştı ki bu gün yaptığı açıklama ile artık hesap doğrulama talebi alacağını duyurdu.

Twitter, @verified Twitter hesabı üzerinden İngilizce olarak yaptığı açıklamada önümüzdeki haftalar içerisinde herkese gelecek olan peyder pey açılan başvuru sistemini tanıttı.

Yapılan paylaşımda; DM üzerinden hesap doğrulama taleplerinin çok fazla geldiği ve bunun artık resmi olarak yapılabilecek yönteminin kullanıma sunulduğu duyuruldu.

Twitter mavi tik başvurusu nasıl yapılır?

Biz de sizler için hemen bunu inceleme kararı aldık. Çok kolay birkaç yöntem ile mavi tik almak için başvuru yapabilirsiniz.

Öncelikle herkes değil sadece belli kriterdeki kişiler doğrulamaya tabi olacak bu kişiler;

  • Hükümet yetkilileri (siyasiler)
  • Şirketler, markalar ve kuruluşlar
  • Haber kuruluşları ve gazeteciler
  • TV şovları, filmler, etkinlikler vb.
  • Spor ve oyuncular
  • Aktivistler, organizatörler, fenomen ve tanınmış kişiler

Tabi ki başvurunun kabul olması için bu kişilerden birisi olmanız da yeterli değil, sonrasında ise bazı kriterlere de uygunluk aranıyor. Bunlar ise;

  • Bir profil adınızın ve profil görüntünüzün olması gerekir.
  • Son altı ay içinde hesabınıza giriş yapmış olmalısınız.
  • Hesabınıza ait onaylı bir e-posta adresi veya telefon numarası olmalıdır.
  • Hesabınızın son 12 ay içinde Twitter Kuralları’nı ihlal etmek sebebiyle 12 saatlik veya 7 günlük kilitleme cezası almamış olması gerekir (başarılı itirazlar hariç).

Tüm bunlara sahibim başvurumu yapmak istiyorum diyorsanız. Atılan twitte yapılan açıklamada olduğu gibi mobil uygulamada başvuru formunun sizin için aktif olup olmadığına bakmanız gerekiyor. Kontrol etmek için mobil uygulamanızdan; Menü + Ayarlar ve Gizlilik + Hesap diyorsunuz eğer sizin için form açılmış ise Giriş ve güvenlik bölümünün en altında Onaylama İsteği olarak bir buton olduğunu göreceksiniz. Eğer bu butonu görüyorsanız şimdi size aşama aşama anlatayım.

Başvuruya başlama

Menüde yer alan Onaylama İsteği butonuna tıklıyoruz.

İsteği Başlatma

Sonrasında onaylama talebi için işleme başlıyoruz.

Biraz Kendinden Bahset

Bu kısımda Twitter’ın hesabımızı neden doğrulaması gerektiğine ilişkin bilgiler mevcut kendimize en uygun olan hangisi ise onu seçip devam ediyoruz.

Hesap Nitelikleri

Bu kısımda doğrulanması için delil olacak hesaba ilişkin bilgiler ve deliller içeren bölümler bulunuyor. Hangi delilleri sunabileceksek bunu seçerek devam ediyoruz.

Delil Yükleme

Seçtiğimiz kategoriye göre delil yükleme işlemi yapabiliriz, ben gösterme amaçlı Google Trend’i seçmiştim. Siz farklı bir seçenek kullanabilirsiniz.

Kimlik Onaylama

Sonrasında hesap sahibine ilişkin kimlik onaylama kısmı çıkıyor burada yine uygun olanı seçip devam ediyoruz.

Resmi Kimlik

Bu kısımda ülkemizi ve gireceğimiz kimlik türünü seçip devam ediyoruz.

Bilgilerin Kontrol Edilmesi

Yükleme ekranı açılıp kimlik belgesine ilişkin görsel yüklendikten sonra kısa bir tarama yapıyor ve başvuru işlemini başlatıyor. Bundan sonra yapmanız gereken sabırla beklemek.

Yazar: Engin Dinç

1988 İstanbul doğumlu. Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümünü Bitirdi (2016). Uluslararası Sosyal Medya Derneği (USMED) üyesi oldu (2017). Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) gönüllüsü oldu (2018). Uluslararası Sosyal Medya Derneği AR-GE Başkanı Oldu (2021). Anadolu Üniversitesi Adalet Bölümünü bitirdi (2021) Halen Anadolu Üniversitesi Sosyal Medya Yöneticiliği ve Ankara Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri öğrencisidir (2021). Uluslararası Medya Enformasyon Derneği (UMED) Üyesi Oldu (2021). 25 Eylül 2021’de USMED’teki görevinden çekildi. Araştırmaları ve denemeleri çeşitli dergilerde yayınlandı. İlk kitabını 2015 yılında çıkarttı. İngilizce ve Göktürkçe bilmektedir. Ankara’da ikamet etmektedir. Evli ve bir kız babasıdır.