Twitter Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dünyanın en çok kullanılan ve en fazla hesabı kullanılmaz hale getirmesi nedeniyle de eleştiri odağı olan sosyal ağı Twitter, politikalarını ihlal eden veya ihlal ettiğini iddia ettiği hesapları askıya alabilmekte, kalıcı olarak kapatabilmektedir. Twitter’ın yasalarını ele alarak hesabımızı nasıl güvende tutabiliriz, en azından güvende tutmayı deneyebiliriz onu ele alalım.

Twitter Politikaları Nelerdir, Twitter Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Twitter’ı verimli kullanabilmek için önce Kurallar ve Politikalar sayfasını ziyaret edip, güzelce bir okuyup incelemek gerekiyor. Bu sayfada Twitter’ın genel politikaları ile hesap açabilme ve süreklilik kuralları da bulunmaktadır.

Twitter Kuralları’nı ihlal etmek, hesabın kapanması ile sonuçlanabilmektedir. Twitter bu kuralların koyulma nedenini “Twitter’ın amacı herkese açık sohbetler sunmaktır. Şiddet, taciz ve benzer türdeki diğer davranışlar, kişilerin kendilerini ifade etmekten çekinmelerine neden olur ve nihayetinde herkese açık global sohbetin değerini azaltır. Kurallarımızın amacı, tüm kullanıcıların herkese açık sohbetlere özgürce ve güvenle katılabilmesini sağlamaktır.” şeklinde açıklamıştır. Şimdi kurallardan önemli olanlarına değinelim.

Twitter’ın Güvenlik Politikaları

Şiddet: Bir bireye veya bir grup insana yönelik şiddet içeren tehditlerde bulunamazsınız. Şiddetin yüceltilmesi de yasaktır.

Terörizm/şiddet içeren aşırılık: Terörizm veya şiddet içeren aşırılıkla ilgili tehditlerde bulunamaz ya da bunları destekleyemezsiniz.

Çocuk cinsel istismarı: Twitter’da çocuk cinsel istismarına karşı sıfır tolerans uygulamaktayız.

Taciz/suistimal: Birini hedef alarak taciz eden ya da rahatsızlık veren davranışlarda bulunamaz veya başkalarını buna teşvik edemezsiniz. Birinin fiziksel zarar görmesine yönelik dilek veya arzu belirten ifadeler de buna dâhildir.

Nefret söylemi: Diğer kişilere karşı şiddeti destekleyemez veya ırk, etnik köken, ulusal köken, toplumsal sınıf, cinsel yönelim, cinsiyet, cinsel kimlik, dini inanç, yaş, engellilik durumu ya da ciddi hastalığa dayanarak tehditlerde bulunamaz veya taciz edemezsiniz.

İntihar veya kendine zarar verme: İntiharı veya kendi kendine zarar vermeyi destekleyemez ya da teşvik edemezsiniz.

Görsel şiddet ve yetişkinlere uygun içerik dahil hassas medya: Canlı video veya profil ya da başlık resimlerinde aşırı korkutucu medya yayınlayamaz veya şiddet içeren ya da yetişkinlere uygun içerik paylaşamazsınız. Cinsel şiddet ve/veya saldırı görüntülerinin yer aldığı medyaya da izin verilmemektedir.

Yasa dışı veya yasal düzenlemeye tabi ürünler ya da hizmetler: Hizmetlerimiz, yasa dışı amaçla veya yasa dışı etkinliklerin sürdürülmesi için kullanılamaz. Yasa dışı ürünlerin veya hizmetlerin yanı sıra yasal düzenlemeye tabi bazı ürün ve hizmet türlerinin satışı, satın alınması ya da bunlarla ilgili işlemlerin kolaylaştırılması da buna dâhildir.

Twitter’ın Gizlilik Politikaları

Gizli bilgiler: Sarih yetkisi ve izni olmadan başkalarının gizli bilgilerini (ev telefonu numarası ve adresi gibi) yayınlayamaz veya gönderemezsiniz. Ayrıca gizli bilgileri ifşa etmekle tehdit etmek veya başkalarını buna yapmaya teşvik etmek de yasaktır.

Rıza dışı çıplaklık: Kişinin rızası olmadan üretilmiş veya dağıtılmış özel resim ya da videolar gönderemez veya paylaşamazsınız.

Twitter’ın Doğruluk Politikaları

Platform manipülasyonu ve spam: Twitter’ın hizmetlerini, bilgileri yapay olarak güçlendirecek veya örtbas edecek şekilde kullanamaz ya da Twitter’da kullanıcıların deneyimini manipüle eden veya aksatan davranışlarda bulunamazsınız.

Seçim bütünlüğü: Seçimleri manipüle etmek veya etkilemek amacıyla Twitter hizmetlerini kullanamazsınız. Seçmen katılımını azaltabilecek veya insanları ne zaman, nerede ya da nasıl oy kullanacakları konusunda yanlış yönlendirebilecek içeriğin yayımlanması veya paylaşılması da buna dâhildir.

Taklitçilik: Başkalarını yanlış yönlendirme, kafalarını karıştırma veya aldatma amacıyla birey, grup ya da kurumları taklit edemezsiniz.

Yapay ve değiştirilmiş medya: Zarara neden olması muhtemel, yapay veya değiştirilmiş medyayı aldatıcı bir şekilde paylaşamazsınız. Ayrıca, kullanıcıların gerçekliklerini anlamalarına yardımcı olmak ve ek bağlam sağlamak için yapay ve değiştirilmiş medya içeren Tweetlere uyarı işareti ekleyebiliriz.

Telif hakkı ve ticari marka: Başkalarının telif hakkı ve ticari marka dâhil olmak üzere fikri mülkiyet haklarını ihlal edemezsiniz.

Twitter Politikaları Adil uyguluyor mu?

En son Amerikan Devlet Başkanı D. Trump’un bir paylaşımına erişim engeli getiren Twitter her ne kadar herkese eşit mesafede görünse de küreselci bir politika gütmekte ve küreselleşme karşıtlarına yaptırım uygularken küreselleşme yandaşlarına destek verdiği görüşü büyük oranda kabul görmektedir. Örneğin Twitter’ın Güvenlik Politikalarından bir tanesi “Çocuk cinsel istismarı”dır. Direkt istismara iliştin bir video veya görsel paylaşılması halinde taviz göstermezken LGTB+ -ki buna P harfini yani Pedosexuel (çocukla cinsel ilişki) kelimesini de eklediler- içerikli bir çocuğun görseli paylaşılınca buna müdahalede bulunmuyor. Eğer paylaşımın amacı LGBT+’yi eleştirmekse o zaman eleştiren kişiye erişim engeli getirirken övmekse etkileşimin artmasına destek olduğu dahi görülmüştür.

Bunun yanında yeni Güvenlik Politikaları arasında “Terörizm/şiddet içeren aşırılık” bulunuyor fakat burada da terör örgütü kriteri ayrımı yapıyor. ABD’nin terör örgütü kabul ettiği örgütleri Twitter’da terör örgütü kabul edip erişim engeli getirirken diğer ülkelerin terör örgütü olarak kabul ettiği örgütlere suiistimal gösterebiliyor. Hatta birçoğunu da fikir özgürlüğü sınıfında değerlendiriyor. Bu bakımdan hizmet verdiği ülkenin hukukuna uygun hale getirilmesi, ülkelerin de bu şekilde yasal düzenlemeler yapması gerekmektedir.

“Nefret söylemi” de Twitter’ın Güvenlik Politikaları arasında yer alan diğer bir ifade olmasına rağmen din, ırk vb. söylemleri hakaret seviyesine kadar getirenhesap eğer doğrulanmış bir hesapsa onu bir müdahalede bulunmuyor. Özellikle İslamofobik yaklaşımlar sergileyen kişiler bildirilse dahi herhangi bir işlem yapılmadığı ve fikir özgürlüğü kapsamında değerlendirildiği görülmüştür.

Twitter’da Hesabım Askıya Alınmaması İçin Ne Yapmalıyım?

Şimdi algoritmayı ele alarak Twitter neleri nasıl yakalıyor buna ilişkin gözlemlere bakalım. Öncelikle Twitter’ın en fazla askıya aldığı hesap türleri manipülasyon yaptığını düşündüğü hesaplardır. Yani agresif takip, retweet, favori yapan panel ve uygulamalarla işlem yapan hesaplardır. Bu hesapları direkt askıya alıyor. Ama işin kötü tarafı ise geliştirdiği algoritmanın beceriksiz oluşudur. Evet, beceriksiz diyorum çünkü algoritma kod ile insanı birbirinden ayırabilecek beceriye sahip değil. Kendi elinizle de art arda beğeni vs. yaparsanız askıya alabiliyor. Oysa ben paylaşılmış bir floodu veya oluşturduğum listedeki bir paylaşım grubunu beğeniyor olabilirim. Algoritmaya yakalanmamak için yapılması gereken en önemli şey hiç Twitter kullanmamak, bu sayede problem de yaşamıyorsunuz. Az problemle kullanmaya devam edeyim derseniz de günde bir kaç paylaşım yapıp az sayıda beğeni ve retweet ile günü doldurmak en iyisi…

Twitter’da Güvenilir E-Posta Kullanımı

Twitter hesabınızda güvende tutmanın en önemli yollarından bir tanesi e-posta hesabınızı güncellemektir. İnsanlar kaydolurken genelde GMail, Hotmail ve Yahoo gibi ücretsiz e-posta veren sistemlerin adresleriyle kayıt olmaktadırlar. E-Postanın niteliği kullanıcının niteliğini de belirlemektedir. Otomatik şekilde rastgele üretildiği belli olan veya açılış tarihi yeni olan e-postalar hesabın spam yapma amaçlı açılmış trol hesap olarak algılanmasına neden olabilir. Bu nedenle; ücretsiz e-posta hesapları yerine öncelikle kurumsal yani edu.tr, org.tr, gov.tr uzantılı adresler tercih edilmelidir. Bunlar yoksa kişisel web sitenizin e-posta adresini kullanabilirsiniz. engin@engindinc.com gayet kullanışlı bir e-posta olacaktır. Kullanılacak e-posta hesap uzantısı ile daha önce doğrulanmış hesap verilmiş olması da çok önemli.

Diyelim ki bir üniversitede daire başkanı olarak görevlisiniz. Resmi bir hesap açmak istiyorsunuz. O zaman isim@universiteadi.edu.tr şeklinde bir e-posta ile hesap açmak kişinin doğrulanması açısından önem arz edecektir. Bu hesabın mavi tik alma ihtimalini de yükseltmektedir.

TweetDeck, Media Studio ve İstatistik Kullanmanın Önemi

Her Twitter kullanıcısı aldığı etkileşim oranını merak etmektedir. Bunun için çeşitli araçlar vardır fakat Twitter bu araçların kullanılmasını pek sevmez. Onlar yerine Twitter İstatistik uygulamasını kullanmakta fayda var. Bunun yanında hesabınızın gerçek bir kişi tarafından yönetildiğini tespit etme amacıyla TweetDeck ve Twitter Media Studio kullanıp kullanmadığına da bakıyor. Videolu paylaşım yapmak istiyorsanız önce Twitter Media Studio uygulamasına yükleyip paylaşım yapmak etkileşim açısında da daha faydalı olur. Twitter Media Studio’nun güzel bir tarafı da yüklenen içeriklere isim ve açıklama girmenizdir. Bu sayede görsel Google’da da görülebilecektir. Yani SEO açısından önem arz etmektedir.

TweetDeck uygulaması ile de hem görsel ve video içerik hem de yazılı tweet atabilir, zamanlama yapabilirsiniz. Özellikle kurumsal hesapların bu uygulamaları kullanması etkileşimlerinin artmasına yardımcı olacaktır.

Twitter’da DM, FAV ve RT Silme ve Kullanıcı Adı Değiştirme

Twitter’da hesap alışverişi çok fazla yapılmaktadır. Bir hesabı satın alan kişi de ilk olarak hesaptaki eski içerikleri silmek olur. Bunu da genelde çeşitli yazılımlar yoluyla yapar. Twitter, DM, FAV ve RT silme işlemini hiç sevmez. Çünkü silinen her gönderi Google’de kaybedilmiş bir sıra demektir. Keyfi silinen içeriklerden hiç memnun değildir ve içerik silen hesabı tamamen askıya almaktan çekinmez. Bu nedenle hesaplardan içerik silme işini yapmamak en doğrusu olacaktır.

Twitter’ın sevmediği işlerden bir tanesi de sürekli kullanıcı adı değiştirmektir. Özellikle satılan hesap içeriği siler ve kullanıcı adını da değiştirir. Yeni kimlik kazanır kazanmaz art arda atılacak 3-4 twwet sonunda hesabınız tamamen askıya alınabilir. Bu nedenle içeriği silmiş ve kullanıcı adınızı da değiştirmişseniz bir iki hafta beklemekte fayda var. Aksi halde binlerce lira ödediğiniz hesap bir saniyede elinizden uçup gidebilir.

Askıya Alınan Twitter Hesabını Kurtarma

Twitter birçok nedenden dolayı hesapları geçici olarak sınırlandırıyor veya askıya alıyor. Askıya aldığı birçok hesabı da bir süre sonra kalıcı olarak siliyor. Daha önce kalıcı olarak askıya aldığı hesapları dahi geri açtırmış birisi olarak bazı taktikler vereceğim.

Askıya alınan hesabı kurtarmanın ilk yolu tabi ki itiraz formu göndermektir. Formu Buradaki adresinden gönderebilirsiniz. Sonrasında e-posta adresinize REF numarası olan bir e-posta gelecek. Gelen e-postayı sürekli cevaplayarak bir nevi Twitter’ı taciz edin. Twitter askıya alınan hesabın arkasına düşüldüğü zaman hesabı açıyor. Bir günde açılır demiyorum ama belki 1 ay geçse de hesabı bir şekilde açıyor. Burada önemli olan düzenli olarak e-posta göndermek ve askıya alınır alınmaz başvuruda bulunmak… Eğer askıya alınan hesaptaki e-posta kurum e-posta adresi ise açılması daha kolay olurken, GMail, Hotmail veya Yahoo gibi ise biraz daha zor oluyor.

Gelen REF kodlu maile “Hesabım askıya alındı. Bunun otomatik bir işlem olduğunu düşünüyorum. Herhangi bir ihlalde bulunmadım.” vb. şeklinde cevap verilebilir. Cevabın içine isim, soyisim, cep telefonu numarası yazmak da son derece faydalı olmaktadır.

Twitter’ın Güncel Telefon Numarası ve Mail Adresi

İkincil işlem olarak Twitter’ın çalışanlarına direkt e-posta veya telefon numarası ile ulaşmaktır. Twitter’ın piyasada dolaşan ve sürekli değiştirdiği e-posta adresleri ve telefon numaraları bulunmaktadır. Telefon numaraları genelde dışarıdan çağrı almayan, sadece arama giden numaralardır. Bu bakımdan Twitter’dan size arama gelirken sizden aynı numaraya arama gitmeyebilir. Örneğin en son rihanna@twitter.com Twitter tarafından kullanılan bir çalışanın e-posta adresidir fakat bu adrese randevu almadan e-posta atamazsınız. Öncelikle onların size bu adresten yazmaları gerekiyor. Onlar size yazdıktan sonra ise karşılıklı yazışabiliyorsunuz. Siz Twitter’a sadece izin verdiği yolla yani formlar aracılığıyla ulaşabiliyorsunuz. Onlar sonrasında size e-posta veya telefonla ulaşıyorlar.

Twitter Güvenlik ve Gizlilik Ayarları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Güzel ve kullanışlı bir kullanıcı adı belirleyin.
  • Kurumsal veya kişisel web sitelerinin domainleri ile alınmış e-posta adreslerini tercih edin. GMail, Hotmail ve Yahoo gibi ücretsiz e-postalardan kaçının. İlla ücretsiz e-postalardan kullanmanız gerekiyorsa mümkün olduğunca gerçek, aktif, kullanılan ve eski tarihli olan bir e-postayı tercih edin.
  • Hesabınızı bir telefon numarası ile doğrulayın ve başka hesaba bu numarayı eklemeyin.
  • Hesabınızın bağlı olduğu uygulamaları buradaki adresten kontrol edin ve güvenmediğiniz uygulama izinlerini kaldırın.
  • Hesabın güvenliğini arttırın buradaki adresten iki faktörlü doğrulamayı aktif hale getirin.
  • Profil bilgilerinizi doldurun. Gerçek fotoğrafınızı ve gerçek bilgilerinizi kullanın.
  • Spam kabul edilecek davranışlardan uzak durun. Sürekli Fav veya RT yapmayın, yorumlarla sık sık tacizde bulunmayın. Twitter Politikalarına mutlaka riayet edin. Şikâyet edilecek davranışlardan uzak durum.

Engin Dinç'in videolarının yer aldığı ED TV logosu

ED TV

SEO, Sosyal medya ve kitap basımı ile ilgili videolarımın yer aldığı ED TV‘yi ziyaret ederek videolarımdam ücretsiz faydalanabilirsiniz.


Engin DİNÇ

USMED AR-GE Başkanı ve UMED Üyesi, Dijital İletişim Uzmanı, Yazar

Devamını Okuyun


5g Adrenochrome algı yönetimi Algı Yönetimi ve Dijital Vatandaşlık analiz bitcoin BlockChain blog dijital vatandaşlık e-ticaret ebabil harekatı Engin Dinç evlilik Facebook google haber hümanoid islam kontrspekülasyon koronavirüs LGBT makine manipülasyon mavi tik medya okuryazarlığı memurluk mobil oyunlar nazi robot robots sanal para seo siber savaş siber vatan siborg sosyal medya Tiktok trends Twitter türkiye türkiyenin hümanoid laboratuvarı nerede yasa youtube çocuk ticareti İnstagram

Yazar: Engin Dinç

1988 İstanbul doğumlu. Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümünü Bitirdi (2016). Uluslararası Sosyal Medya Derneği (USMED) üyesi oldu (2017). Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) gönüllüsü oldu (2018). Uluslararası Sosyal Medya Derneği AR-GE Başkanı Oldu (2021). Anadolu Üniversitesi Adalet Bölümünü bitirdi (2021) Halen Anadolu Üniversitesi Sosyal Medya Yöneticiliği ve Ankara Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri öğrencisidir (2021). Uluslararası Medya Enformasyon Derneği (UMED) Üyesi Oldu (2021). 25 Eylül 2021’de USMED’teki görevinden çekildi. Araştırmaları ve denemeleri çeşitli dergilerde yayınlandı. İlk kitabını 2015 yılında çıkarttı. İngilizce ve Göktürkçe bilmektedir. Ankara’da ikamet etmektedir. Evli ve bir kız babasıdır.