Sosyal Medyada Tiksizlik

Sosyal medya çeyrek asırdır hayatımızda var ve her geçen gün de zamanımızdan biraz daha fazla çalmaya devam ediyor. Özellikle çeşitlenmesiyle her yaştan ve her kesimden insana hitap eden bir sosyal medya ağı bulunuyor.

İlk sosyal medya ağları 90’lı yılların başında ortaya çıkmıştı. O zaman sadece ünlü kişilerin profilleri bulunan sosyal ağlara üye olmak bile bir ayrıcalıktı. Dil seçeneği bulunmaması nedeniyle de herkesçe kullanılamazdı. Günümüzde ise her dile hitap etmekle kalmıyor, etnik dillerde de kullanma seçeneği bulunuyor.

Sosyal medya ağları da kullanıcılarına göre isimlendirilmeye başladı. Belli bir yaşın üzerindekiler Facebook kullanırken, çekiliş yapmayı, kombin ve fotoğraf paylaşmayı sevenlerin adresi ise İnstagram oluyor. Siyasi münakaşalardan kaçınmayanların ve hayatı daha canlı takip etmek isteyenlerin ise vazgeçemediği sosyal ağ tabiî ki Twitter. Bunların yanında ergenlerin popüler olmak için saçma sapan videolar yüklediği Tiktok’ta dünya sıralamasında önemli bir yere sahip.

Sosyal Medya Mafyalığı

Gelelim sosyal medyanın karanlık yüzünü ifşa etmeye… Burada ele alacağımız konu sosyal medyadan klavye delikanlılığı yapanlar değil. Tik ticareti…

Özellikle sosyal medyada bir tik ticaretidir almış başını gidiyor. Mavi tik ya da blue tick sosyal medya için çok büyük önem arz etmeye başladı. Mavi tikli olmak büyük bir prestij anlamına geliyor. Sadece tanınmış, ünlü, siyasetçi, bürokrat ve kurumsal firmalara verilen mavi tik, isminin sonunda görülüyorsa o kişi çok büyük öneme kavuşuyor.

Fakat sosyal medya ağları bu işi adam akıllı yönetemiyor. Kimlik belgesiyle doğrulama yapan herkese bu tiki verseler sosyal medya trollerden de temizlenecek ama maalesef bunu yapmak yerine belli kişilere verdiklerini iddia ediyorlar. İddia ediyorlar diyorum çünkü bu gerçeği yansıtmıyor. Bakıldığında birçok, gerçek olmayan, komedi hesabının bile doğrulanmış işareti yani mavi tikinin olduğunu görebiliyoruz. Peki, bu nasıl yapılıyor?

Mavi tik ticareti almış başını gitmiş durumda, birçok ajans kişilere ve firmalara mavi tikli hesapları onbinlerce liraya satıyor. Hatta bazı ajanslar sosyal medya ağlarındaki çalışanlara hesapları doğrulamaları karşısında paralar dahi ödüyor. Bu işlemi de tabiî ki el atından yapıyorlar. Bitcoin ile veya farklı yollarla para transferleri sağlanıyor fakat bu konuyu dile getirmemize rağmen ispatını sağlayamıyoruz. Deepweb üzerinden paralar transfer ediliyor, hiç olmayacak kişilerin hesapları doğrulanıyor. Doğrulanmış hesaplar ise ciddi ücretlere satılabiliyor. Hiç takipçisi olmayan fakat doğrulanmış bir hesap onbinlerce lira ederken milyon takipçisi olan doğrulanmış bir hesap için yüzbinlerce lira ödendiğine şahit de olduk.

Fakat belli bir kitlesi olan, tanınmış, bilinen, sosyal medyada ve arama motorlarında her gün aranan kişiler ücret ödemedikleri için mavi tik alamıyorlar.

Gelin görün ki sosyal medya ağları bu mafyavari ticaretin önüne geçen önlemler almıyor, belki de almak işine gelmiyor. Belki de bu işten gizli saklı, Deepweb üzeriden bu ticareti kendileri yapıp parayı kendileri kazanıyorlar. Olamaz mı?

Bu da benim iddiam…


Engin Dinç'in videolarının yer aldığı ED TV logosu

ED TV

SEO, Sosyal medya ve kitap basımı ile ilgili videolarımın yer aldığı ED TV‘yi ziyaret ederek videolarımdam ücretsiz faydalanabilirsiniz.


Engin DİNÇ

USMED AR-GE Başkanı ve UMED Üyesi, Dijital İletişim Uzmanı, Yazar

Devamını Okuyun


5g Adrenochrome algı yönetimi Algı Yönetimi ve Dijital Vatandaşlık analiz bitcoin BlockChain blog dijital vatandaşlık e-ticaret ebabil harekatı Engin Dinç evlilik Facebook google haber hümanoid islam kontrspekülasyon koronavirüs LGBT makine manipülasyon mavi tik medya okuryazarlığı memurluk mobil oyunlar nazi robot robots sanal para seo siber savaş siber vatan siborg sosyal medya Tiktok trends Twitter türkiye türkiyenin hümanoid laboratuvarı nerede yasa youtube çocuk ticareti İnstagram

Yazar: Engin Dinç

1988 İstanbul doğumlu. Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümünü Bitirdi (2016). Uluslararası Sosyal Medya Derneği (USMED) üyesi oldu (2017). Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) gönüllüsü oldu (2018). Uluslararası Sosyal Medya Derneği AR-GE Başkanı Oldu (2021). Anadolu Üniversitesi Adalet Bölümünü bitirdi (2021) Halen Anadolu Üniversitesi Sosyal Medya Yöneticiliği ve Ankara Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri öğrencisidir (2021). Uluslararası Medya Enformasyon Derneği (UMED) Üyesi Oldu (2021). 25 Eylül 2021’de USMED’teki görevinden çekildi. Araştırmaları ve denemeleri çeşitli dergilerde yayınlandı. İlk kitabını 2015 yılında çıkarttı. İngilizce ve Göktürkçe bilmektedir. Ankara’da ikamet etmektedir. Evli ve bir kız babasıdır.