Sosyal Medya Siteleri Batar Mı?

Bu sorunun cevabı günümüz teknolojisinde kesinlikle hayır çünkü sosyal medya siteleri kazancını sadece reklam ve sponsorlukla sağlamıyorlar, özellikle veri satışları yapanları da var. Bu veri satışlarını sosyal medya sitesinin patronumu yapıyor derseniz işte orası şüpheli… Veriyi yöneten personeli dâhil bilgileri çeşitli şekillerde satabiliyorlar. Özellikle Deepweb’de Facebook kullanıcı bilgileri şuan 600 dolardan satışa açık. Şöyle düşünün mühendissiniz ve paraya ihtiyacınız var, çok paraya ihtiyacınız var, çalıştığınız şirkette Facebook, İnstagram, Twitter gibi bir şirket. Elimizde tüm kullanıcıların; adı soyadı, konumları, telefon numaraları diğer tüm bilgileri de mevcut… Bunları sıkıştırarak zip dosyası haline getirip Deepweb üzerinden bir zip dosyasını 1000 dolardan satabilirsiniz. Deepweb internet âleminin karanlık yüzü, deniz dibi, buz dağının görünmeyen yüzü…  Bu alemde bu zip dosyasından binlerce sattığınızı düşünün. Ne kadar çok para kazanırsınız değil mi? Paraya ihtiyaç duyduğunda sosyal medya sitelerinin sahiplerinin de böyle bir şeye kalkışmayacağı garanti mi? Bence hayır…

Sosyal ağlar gizlilik ve kullanıcı politikalarını düzenli olarak güncelleyerek verilerin çeşitli alanlarda paylaşıldığını politikalarına işlemektedirler. O politikalara neleri işlerseler işlesinler kullanıcılar sosyal ağları kullanmaktan vazgeçmiyorlar. Artık Facebook’un reklam özelleştirmesi yapmak maksadıyla kişilerin kimlik bilgilerini, internet aramalarını, ziyaret ettiği web sitelerini, ilgi ve ihtiyaçlarını depoladığını biliyoruz. Fakat elde ettiği bu bilgileri de bazı durumlarda FBI ve CIA ile paylaştığını da biliyoruz. Bu paylaşımı yapan kişilerin ellerinde hangi bilgilerimiz var siz düşünün…

Özellikle Deepweb’de sosyal ağlardan ele geçirilmiş kullanıcı bilgileri çokça mevcuttur. Bu bilgileri oraya sızdıran, oralarda satanların kim oldukları, toplanan bu paraların nereler gittiği, ne amaçla kullanıldığı, o kişilerin bu bilgileri nereden ve ne şekilde ele geçirdikleri ise bilinmiyor.

Yer altından yürütülen bu faaliyetlerin de arkasında içerikleri korumakla mükellef tutulan sosyal ağların olup olmadığı ise muamma ama bu muamma durum insanı şüphelendirmiyor da değil hani… Kişisel verilerin hackerlar tarafından ele geçirildiğini iddia ederek kendi kendilerini dolandırmayacakları kesin mi? Bence hayır…

Mark Zuckerberg: Hata Yaptık

Dünyaca kullanılan sosyal medya ağı Facebook hakkında 87 milyon kişinin kimlik bilgilerini sızdırdığı iddia edilmiş ve Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’de konu hakkında “Hata yaptık” demişti.

Zuckerberg, bilgilerin sızdırılması konusunda Aleksandr Koganisimli bir mühendisi suçlamış, onun geliştirdiği uygulamanın 300 milyon kişi tarafından indirilip kullanıldığını, bilgilerin de bu uygulamanın sızdırdığını ifade etmişti.

Zuckerberg, veri sızıntısı iddialarının ardından ABD Senatosu Adalet Komisyonu’na ifade verdi. Verdiği ifadede, kendi verilerinin de sızdırıldığını ve yaşanan bu olumsuz durumun, kendisini de etkilediğini belirtti. Bunun yanında, kullanıcıların kendi bilgilerinin üzerinde kontrollerinin var olduğunu ve kullanıcılar ne zaman isterlerse bilgilerini silebileceklerini söyledi. Yine internet ortamında geniş kapsamlı düzenlemelerin yapılmasının şart olduğunu da sözlerine ekledi.

Facebook Sızdıran Kişiye Dava Açacak

Zuckerberg, veri sızıntısı ile ilgili yaptığı açıklamalar ile çok sık gündeme geliyor. Kullanıcıların bilgilerinin izinsiz olarak, Aleksandr Kogan tarafından Cambridge Analytica’ya satıldığını söyledi. Ayrıca Facebook veri sızıntısına neden olan kişiye dava açabileceğini de sözlerine ekledi.

Zuckerberg, verilerin satıldığını iddia ettiği Cambridge Analytica ile ilgili olarak kendisine yöneltilen soruları yanıtsız bıraktı ve bu şirketin CEO’su ile neden görüşmediğini açıklamadı.

Sosyal Ağlar Güvenliksiz

Sadece Facebook değil, İnstagram, Twitter, Tiktok, Youtube ve diğer tüm sitelerde de buna benzer sızdırmalar yaşanma ihtimali her zaman var. Her ne kadar siber saldırılara karşı güçlü bir alt yapı kurup bilgi teknolojisi üretmiş olurlarsa olsunlar, içlerinden birileri bu bilgileri kendi çıkarları için bir yerlere satabilir. Facebook’un veri sızıntısı olayının sorumlu tutulan kişisi Aleksandr Kogan bu bilgiyi Cambridge Analytica şirketine sattığı iddia edilmişti, bu ticaret gözle görülebilen, satanı da satın alanı da bilinen bir ticaret, fakat Deepweb üzerinden yapılan ticaretlerde ise hem satan gizli, hem satın alan gizli, para transferleri kripto paralar ile yapılıyor. Dünya hukukunun önünde alan suçlu, satan suçlu ama ne yargılayan var ne yargılanan…


Engin Dinç'in videolarının yer aldığı ED TV logosu

ED TV

SEO, Sosyal medya ve kitap basımı ile ilgili videolarımın yer aldığı ED TV‘yi ziyaret ederek videolarımdam ücretsiz faydalanabilirsiniz.


Engin DİNÇ

USMED AR-GE Başkanı ve UMED Üyesi, Dijital İletişim Uzmanı, Yazar

Devamını Okuyun


5g Adrenochrome algı yönetimi Algı Yönetimi ve Dijital Vatandaşlık analiz bitcoin BlockChain blog dijital vatandaşlık e-ticaret ebabil harekatı Engin Dinç evlilik Facebook google haber hümanoid islam kontrspekülasyon koronavirüs LGBT makine manipülasyon mavi tik medya okuryazarlığı memurluk mobil oyunlar nazi robot robots sanal para seo siber savaş siber vatan siborg sosyal medya Tiktok trends Twitter türkiye türkiyenin hümanoid laboratuvarı nerede yasa youtube çocuk ticareti İnstagram

Yazar: Engin Dinç

1988 İstanbul doğumlu. Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümünü Bitirdi (2016). Uluslararası Sosyal Medya Derneği (USMED) üyesi oldu (2017). Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) gönüllüsü oldu (2018). Uluslararası Sosyal Medya Derneği AR-GE Başkanı Oldu (2021). Anadolu Üniversitesi Adalet Bölümünü bitirdi (2021) Halen Anadolu Üniversitesi Sosyal Medya Yöneticiliği ve Ankara Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri öğrencisidir (2021). Uluslararası Medya Enformasyon Derneği (UMED) Üyesi Oldu (2021). 25 Eylül 2021’de USMED’teki görevinden çekildi. Araştırmaları ve denemeleri çeşitli dergilerde yayınlandı. İlk kitabını 2015 yılında çıkarttı. İngilizce ve Göktürkçe bilmektedir. Ankara’da ikamet etmektedir. Evli ve bir kız babasıdır.