Sokağa Çıkma Çünkü…

Koronavirüs tedbirleri nedeniyle 31 ilde ilan edilen iki günlük sokağa çıkma yasağı sosyal medyada etki oluşturdu. Sokak gazeteciliğinin zirve yaptığı birkaç saat içerisinde insanlar; doğruları gerçek kaynağından öğrenmek yerine kendilerine gönderilen ses kayıtları, spekülatif video ve görsellere inandılar ve sokaklara döküldüler. Çuvalla ekmek alıp evine götüreni de gördük, kolaya ve çikolataya sarılanı da… Ekmek kavgası diye paylaşılan videoların aslında trafik kazasından ibadet olduğuna da şahit olduk, “ekmek yok” diye algı yapanların torba torba içki alıp götürdüğünü de gördük…

Sosyal Medya Yönetimi Önemli

Böyle zamanlarda Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın en fazla mesai yaptığı saatler oluyor. Hoş, ne zaman İletişim Başkanlığı’ndan bir uzmana ulaşmak istesem çevrimiçi buluyorum, gece-gündüz uykusuz çalıştıklarına bizzat şahit oluyorum. Bu bakımdan onlara da kocaman bir alkış göndermemiz gerekiyor. Her saniye binlerce yurt içi ve yurt dışı kaynaktan sosyal medyaya servis edilen eski ve yalan görüntülerin doğrusunu araştırarak ajanslarla paylaşıp halkımızı doğrular hakkında bilgilendirmek için çaba sarf eden bu insanları ayakta alkışlamak gerekiyor.

Böyle zamanlarda devletini seven belki de Fedailer olarak adlandırmamız gereken sosyal medya fenomenleri ve uzmanlarının doğruları ve gerçekleri paylaşmayı kendilerine vazife kabul etmeleri gerekiyor. Takipçi sayısı yüksek fenomenler doğruları halkımıza ulaştırarak sokağa dökülmenin önüne geçebilir, en azından bilinçlendirebilirler.

Hainler Fırsat Kolluyor

Sadece doğruları paylaşmak da bazen yeterli değildir, devletin aleyhine yalan içerik üretip piyasaya sürenlerin tespit edilmesi halinde emniyet güçlerimizle bilgileri paylaşılmalı, Siber Özel Harekât (SÖH) olarak görev yapılmalıdır.

Devletin her hamlesini boşa çıkartmak için fırsat kollayanlar, gündem oluşturarak devlete ve hükümete saldırmak isteyenler ellerini ovuşturarak bekliyorlar.

Devletimizin her kurumuna saldırın bu kişilerin sokağa çıkma yasağını mazeret ederek; tüm gönüllüleri ile halkın hizmetini gören AFAD için bile “AFAD ne yapıyor?” dediğini gördük. Bunlara en güzel cevabı ise hizmet sırasında çekilen görüntüleri ile yine AFAD’ın kendisi, UMED Başkanı Aslan DEĞİRMENCİ ve AFAD Başkanı Dr. Mehmet GÜLLÜOĞLU vermiştir. Spekülasyonları anında ekarte eden bu Fedailere de Türkiye Cumhuriyeti’nin bir vatandaşı olarak sonsuz teşekkürü borç biliyorum.

Vefa Sosyal Destek Ekipleri Hizmette

31 ilde ilan edilen 2 günlük sokağa çıkma yasağından evvel 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşlarımızın da sokağa çıkması yasaklanmıştı. Özellikle büyüklerimizin ihtiyaçlarını karşılamak için oluşturulan Vefa Sosyal Destek Ekipleri 114.000 gönüllüsü ile aralıksız hizmet vermeye devam ediyor. Sosyal medyada “ekmek bulamayacağız, ekmek kavgası” algısı oluşturulup halkın sokağa dökülmesinin sabahında Vefa Sosyal Destek Ekiplerinin evlerin kapısına kadar ekmek götürdüğünü gören halkımız devlete değil de spekülasyon yapanlara inandıkları için biraz olsun utanmışlar mıdır? Bu soruyu da sormadan edemiyorum…

Sadece Vefa Sosyal Destek Ekipleri değil tüm halkımız devletimizin ve kamu görevlilerimizin yanında yer alıyorlar. Çoban Sadık’ın hafta sonu evinden çıkıp devletine 200 TL yardım etmek için devlet dairesine geldiğini de gördük, İstanbul Küçükçekmece’de polisimize saldıran terör örgütü mensuplarının gözaltına alınıp götürülürken halkımızın camlardan, balkonlardan polislerimizi alkışlarla uğurladığını da gördük. Biz bize yeteriz Türkiye diye boşuna demiyoruz.

Sokağa Çıkma Sosyal Medyaya Girme

Koronavirüs’ün kol gezdiği bu günlerde hem kendimizi hem de çevremizi korumak için evde kalmamız önemli. Evde kaldığımız zamanı da sosyal medyada geçirmeye başladık. İnternet paketleri yetmez oldu. Evde kalıp koronavirüsten korunurken sosyal medyada bize spekülasyon virüsü enfekte ediliyor. Evde kaldığımız süreyi de kaliteli geçirmeli, okuyamadığımız kitaplarımızı okumalı, yazılar yazmalı, kaliteli içerik üretmeli, sosyal medyada zaman geçirirken de kaliteli zaman geçirmeli ve kötü niyetlilere hizmet etmemeliyiz. Haber almak istersek devletimizin kaynaklarından haber almalıyız.


Engin Dinç'in videolarının yer aldığı ED TV logosu

ED TV

SEO, Sosyal medya ve kitap basımı ile ilgili videolarımın yer aldığı ED TV‘yi ziyaret ederek videolarımdam ücretsiz faydalanabilirsiniz.


Engin DİNÇ

USMED AR-GE Başkanı ve UMED Üyesi, Dijital İletişim Uzmanı, Yazar

Devamını Okuyun


5g Adrenochrome algı yönetimi Algı Yönetimi ve Dijital Vatandaşlık analiz bitcoin BlockChain blog dijital vatandaşlık e-ticaret ebabil harekatı Engin Dinç evlilik Facebook google haber hümanoid islam kontrspekülasyon koronavirüs LGBT makine manipülasyon mavi tik medya okuryazarlığı memurluk mobil oyunlar nazi robot robots sanal para seo siber savaş siber vatan siborg sosyal medya Tiktok trends Twitter türkiye türkiyenin hümanoid laboratuvarı nerede yasa youtube çocuk ticareti İnstagram

Yazar: Engin Dinç

1988 İstanbul doğumlu. Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümünü Bitirdi (2016). Uluslararası Sosyal Medya Derneği (USMED) üyesi oldu (2017). Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) gönüllüsü oldu (2018). Uluslararası Sosyal Medya Derneği AR-GE Başkanı Oldu (2021). Anadolu Üniversitesi Adalet Bölümünü bitirdi (2021) Halen Anadolu Üniversitesi Sosyal Medya Yöneticiliği ve Ankara Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri öğrencisidir (2021). Uluslararası Medya Enformasyon Derneği (UMED) Üyesi Oldu (2021). 25 Eylül 2021’de USMED’teki görevinden çekildi. Araştırmaları ve denemeleri çeşitli dergilerde yayınlandı. İlk kitabını 2015 yılında çıkarttı. İngilizce ve Göktürkçe bilmektedir. Ankara’da ikamet etmektedir. Evli ve bir kız babasıdır.