No Touch Lazer Tedavisi ve Merak Edilenler

Merhaba, bugün sizlerle geçirmiş olduğum No Touch Lazer göz operasyonunu tüm detaylarıyla paylaşacağım. Yaşadığım her şeyi en gerçekçi ve en korkutucu haliyle okuyacağınız için lütfen önce sakinleşme seansları yapınız 🙂 Şakayla başlıyorum çünkü gözlüklerim olmadan yazı yazmak son derece eğlenceliymiş…

No Touch Lazer Tekniği Nedir?

Teknolojik gelişmeler her alana etki etmeye başladı. Bunlardan bir tanesi de göz üzerinde yapılan ameliyatlardır. Lazer uygulamalarının geçmişi biraz olsa da No Touch Lazer tekniği çok yeni bir teknik… No Touch Lazer ile gözde bulunan miyop (uzağı görememe), hipermetrop (yakını görmeme) ve astigmat (bulanık görme) gibi sorunlar el değmeden sadece lazer ışınlarının marifetiyle ortadan kaldırılıyor. Şimdi kendim için uygulanan bu teknik nasıl yapıldı, öncesinde ve sonrasında neler yaşadım ele alalım.

No Touch Lazer Yapılmadan Önce Neler Yaşarım?

Öncelikle No Touch Lazer yapabilen hastaneleri araştırmaya başladım. Hepsinden fiyat aldım. En uygun fiyatlısını tercih ettim. Ankara’da ikamet ettiğim için Ankara’daki bir göz hastanesi olan Veni Vidi Göz Kocatepe’de operasyonun yapılmasına karar verdim. Randevu sırasında doktor tercihim olup olmadığı soruldu, herhangi bir tercih yapmadım hangi doktor müsaitse o operasyonumu yapabilir diye düşünüyordum. No Touch Lazer operasyonumu Op. Dr. Emre Hayırcı’nın yapmasına karar verildi.

Dokunmatik Lazer Yok operasyonu 05 Eylül 2020 tarihinde yapıldı. Sırasıyla şu işlemlerden geçtim;
 • Giriş (1 dakika)
 • Bekleme (5 dakika veya daha az)
 • Göz derecelerinin ve gözlük derecelerinin (1 dakika)
 • Doktorla görüşme ve operasyona karar verilmesi (2 dakika)
 • No Touch Lazer yapılmasının uygun olup olmadığının tespit edilmesi için göz testi (5 dakika veya daha az)
 • Doktorun yapılan testin sonucunu incelemesi ve operasyona karar verilmesi (2 dakika)
 • Operasyon için aynı gün saat verilmesi (45 dakika sonrasına)
 • Operasyon için hazırlık başlaması, göze anestezi damlası damlatma, bekleme dâhil (5 dakika veya daha az)
 • Operasyon için lazer masasına yatma ve işlemin yapılması (3 dakika veya daha az)
  • Yeşil bir noktaya sabit şekilde bakmanız isteniyor.
  • Lazer işlemi başlıyor. Bu sırada hiçbir acı, ağrı, sızı vb. hissetmiyorsunuz. Sadece cihazın hafif vızıldı sesi duyuluyor.
  • Göze soğutma işlemi yapılıyor. Bu işlemde göz içi yıkanıyor siz herhangi bir sıkıntı hissetmiyorsunuz.
  • Göze derecesiz kontak lens takılıyor ve işlem bitiyor.
 • Masadan kalkar kalkmaz siyah bir gözlük veriliyor. Görmeniz şuan gözlüksüz olmasına rağmen gayet iyi olacak.
 • Doktor kullanmanız gereken damlalar için reçete yazıyor, size en az 1 haftalık iş göremezlik belgesi veriyor ve sizi gönderiyor.

Kontrol günü için sisteme kayıt yapılıyor ve ayrılıyorsunuz. Yani No Touch Lazer işlemini aynı gün gidip 2 saat içerisinde yapmanız mümkün. Gözlükle girdiğiniz hastaneden gözlüksüz çıkıyorsunuz. Ama yine de yanınızda bir refakatçinin olmasında fayda var. Eczaneden bazı ilaçları temin etmeniz gerekiyor. Bu işlemi yanınızdaki kişinin yapması daha iyi olacaktır.

İlk 6 ay dışarı çıktığınızda güneş gözlüğü kullanmanızda fayda var hatta doktorunuz da bu konuda önemli uyarıyı yapıyor.

No Touch Lazer Yapıldıktan Sonra Neler Yaşarım?

1. Gün

No Touch Lazer yapıldıktan iki saat boyunca gözlerinizdeki anestezi damlanın etkisi devam ediyor. İlk gün göz kapaklarınızı açmakta zorlanıyorsunuz. Gözlerde yaşarma oluyor. İkinci saatin sonunda batma, yanma olabiliyor ama tahammül edilemeyecek bir ağrı değil, gözlerini bir noktaya açık şekilde sabit tutarsınız da kuruyup batma olur ya işte öyle bir batma ve yanma hissi oluyor. Gözlerinizi kapatınca bu his azalıyor. İlk gün yapılacak en güzel şey bolca uyumak. Damlaları damlatmak dışında bütün günü uyuyarak geçirdim.

2. Gün

No Touch Lazer operasyonu geçirdikten sonraki ikinci gün de ilk günden pek farklı geçmedi. Damla anestezinin etkisi iyice geçtiği için göz kapaklarını açmak daha kolay oluyor ama açtığınızda yanma ve batma olabiliyor. Bunun dışında bulanık görme oluyor o nedenle sadece damlaları damlatıp güzelce uyumak ve dinlenmek en iyisidir.

3. Gün

İlk iki günden daha iyi oluyorsunuz. Gözlerinizi açmanızda sorun yaşamıyorsunuz, ağrılar yok denecek kadar aza inmiş oluyor. Dilerseniz TV izleyebiliyor ve benim gibi sosyal medyada gezinebiliyorsunuz. İlk iki gün bunları yaparken zorlanma yaşıyorsunuz fakat üçüncü günden itibaren bu ortadan kalkıyor.

7. Gün ve İlk Kontrol

Tüm damlaları belirtildiği gibi kullanıp verilen gözlüğü uyurken bile çıkartmadım ve ilk randevu günü gelince yine doktorumla buluşmaya gittim. Gözlerimin derece ölçülüp göz testi yapıldığında sol gözümün sağa göre daha az gördüğü belirlendi bunun nedeni ise göz kuruluğu yaşıyor oluşumdu. Bu nedenle doktor bey ikinci hafta yeniden kontrol günü belirledi ve damlalarımın kullanım sürelerinde ufak değişiklikler yaptı. Gözyaşı damlasını biraz daha fazla kullanmaya başladım.

14. Gün ve İkinci Kontrol

İkinci kontrole giderken dışarıda kullanmak için aldığım güneş gözlüğü gözümdeydi. Derecesiz son derece klas güneş gözlüğümle hastaneye gittim. Önce göz ölçümü yapıldı sonra doktor beyle görüştüm. Ölçüme göre iyileşmenin %99’u tamamlanmıştı. Bir ay sonrasına tekrar bir kontrol randevusu aldım doktor beyle fotoğraf çekildik, sosyal medyalarımızdan takipleştik, telefon aldık ve ayrıldım.

Op. Dr. Emre Hayırcı ve Engin Dinç
Op. Dr. Emre Hayırcı ve Engin Dinç
Op. Dr. Emre Hayırcı ve Engin Dinç
Engin Dinç ve Op. Dr. Emre Hayırcı

Şunu söylemem gerekiyor ki ben tecrübe etmediğim hiçbir şeyi bu şekilde kaleme almıyor ve kulaktan doğma bilgilerle hareket etmiyorum. No Touch Lazer tekniği göz operasyonları arasında uygulanan en hafif ve en etkili yöntemdir. Bugün gözlüklerden kurtulmuş birisi olarak hayatıma devam etmemde emeği geçen başta doktorum Op. Dr. Emre Hayırcı olmak üzere tüm sağlık emekçilerine teşekkür ediyorum.


Engin Dinç'in videolarının yer aldığı ED TV logosu

ED TV

SEO, Sosyal medya ve kitap basımı ile ilgili videolarımın yer aldığı ED TV‘yi ziyaret ederek videolarımdam ücretsiz faydalanabilirsiniz.

Engin DİNÇ

USMED AR-GE Başkanı ve UMED Üyesi, Dijital İletişim Uzmanı, Yazar

Devamını Okuyun


5g Adrenochrome algı yönetimi Algı Yönetimi ve Dijital Vatandaşlık analiz bitcoin BlockChain blog dijital vatandaşlık e-ticaret ebabil harekatı Engin Dinç evlilik Facebook google haber hümanoid islam kontrspekülasyon koronavirüs LGBT makine manipülasyon mavi tik medya okuryazarlığı memurluk mobil oyunlar nazi robot robots sanal para seo siber savaş siber vatan siborg sosyal medya Tiktok trends Twitter türkiye türkiyenin hümanoid laboratuvarı nerede yasa youtube çocuk ticareti İnstagram


Yazar: Engin Dinç

1988 İstanbul doğumlu. Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümünü Bitirdi (2016). Uluslararası Sosyal Medya Derneği (USMED) üyesi oldu (2017). Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) gönüllüsü oldu (2018). Uluslararası Sosyal Medya Derneği AR-GE Başkanı Oldu (2021). Anadolu Üniversitesi Adalet Bölümünü bitirdi (2021) Halen Anadolu Üniversitesi Sosyal Medya Yöneticiliği ve Ankara Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri öğrencisidir (2021). Uluslararası Medya Enformasyon Derneği (UMED) Üyesi Oldu (2021). 25 Eylül 2021’de USMED’teki görevinden çekildi. Araştırmaları ve denemeleri çeşitli dergilerde yayınlandı. İlk kitabını 2015 yılında çıkarttı. İngilizce ve Göktürkçe bilmektedir. Ankara’da ikamet etmektedir. Evli ve bir kız babasıdır.