Kontrspekülasyon Raporu

Türk Dil Kurumu spekülasyon hakkında; mesnetsiz ise manipülasyona dönüşür diyor ve tanımına “yönlendirme; seçme, ekleme ve çıkarma yoluyla bilgileri değiştirme” olarak devam ediyor.

Sosyal medya son dönemlerin en önemli kitle iletişim ve sosyal mühendislik alanı olmuş durumdadır. İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun; sosyal medya üzerinden yalan, spekülatif ve manipülatif paylaşım yapanların göz altına alındıkları yönündeki açıklamalarına sürekli rastlıyoruz. Bu paylaşımları yapanların amaçları; devlet yetkililerine olan güveni kırarak halk arasında nefret, korku ve panik havası yaratarak, devletin varlık ve birliğine yapılması planlanacak kalkışma ve ayaklanmalara psikolojik zemin hazırlamaktır.

Sosyal medyada yapılan spekülasyon ile ilgili hazırlanan raporda kısa bir zaman aralığında sosyal medyada yapılan yalan paylaşımlar ve gerçekleri rapora işlenmiştir. Belge içerisinde montaj belgeler, manipülasyon, spekülasyon, algı yönetimi gibi teknikleri nasıl uyguladıkları açıklanmıştır.

Algı Yönetimi ve Yalan Haberler

Kitlelerin algısını yönetmek, sosyal medyada etkileşim alabilmek için özellikle gerçek kişilere ait olmayan hayali karakter ve kişilerle açılmış sosyal medya hesapları ile yapılan tamamen yalan içeriklerle yapılmış paylaşımlardır. Bu paylaşımlar sosyal medyayı sadece kullanıcı olarak kullanan kişileri hedef almaktadır, sosyal medyaya uzman gözüyle bakan kişiler bu paylaşımların yalan, kurgu veya montaj olduklarını fark eder ve karşı tepki gösterirler; bu karşı tepkiye Kontrspekülasyon diyoruz.

Örneklerle ifade edelim; son dönemlerde dünyamızın gündemini işgal eden Yeni Koronavirüs (COVID-19) hakkında yapılan paylaşımların büyük çoğunluğu spekülatiftir. Bir paylaşıma göre “Türkiye’de tanınan ve sevilen önemli bir siyasi lider ve eşi Koronavirüs enfektesi olmuştur.” Bu şekilde özellikle isim de verilen yapılacak bir paylaşımın Türkiye gündemine yayılarak konunun trend topic olma süresi ortalama 60 saniye (1 dakika)’dır. Bunun gibi bir paylaşımı yapan kişi; bir dakikadan kısa bir süre içerisinde 100.000’den fazla etkileşim alacak, paylaşımı kendisine inananlar tarafından FAV ve RT yapılacaktır.

Sosyal Medyada Yapılan Spekülatif Paylaşımlar ve Kontrspekülasyon Raporu

  • Kontrspekülasyon
  • Algı Yönetimi ve Yalan Haberler
  • Karşı Koyma (Kontrspekülasyon) Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler
  • Montaj Belgelerin Tespit Edilmesi
  • Kurgu, Montaj ve Manipülatif Videoların Tespit Edilmesi
  • Nasıl Manipüle Olmam, Spekülasyona Alet Olmam?
  • Montaj, Kurgu ve Manipülatif Paylaşım Yapmanın Hukuki boyutu

RAPORU İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ


Engin Dinç'in videolarının yer aldığı ED TV logosu

ED TV

SEO, Sosyal medya ve kitap basımı ile ilgili videolarımın yer aldığı ED TV‘yi ziyaret ederek videolarımdam ücretsiz faydalanabilirsiniz.


Engin DİNÇ

USMED AR-GE Başkanı ve UMED Üyesi, Dijital İletişim Uzmanı, Yazar

Devamını Okuyun


5g Adrenochrome algı yönetimi Algı Yönetimi ve Dijital Vatandaşlık analiz bitcoin BlockChain blog dijital vatandaşlık e-ticaret ebabil harekatı Engin Dinç evlilik Facebook google haber hümanoid islam kontrspekülasyon koronavirüs LGBT makine manipülasyon mavi tik medya okuryazarlığı memurluk mobil oyunlar nazi robot robots sanal para seo siber savaş siber vatan siborg sosyal medya Tiktok trends Twitter türkiye türkiyenin hümanoid laboratuvarı nerede yasa youtube çocuk ticareti İnstagram

Yazar: Engin Dinç

1988 İstanbul doğumlu. Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümünü Bitirdi (2016). Uluslararası Sosyal Medya Derneği (USMED) üyesi oldu (2017). Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) gönüllüsü oldu (2018). Uluslararası Sosyal Medya Derneği AR-GE Başkanı Oldu (2021). Anadolu Üniversitesi Adalet Bölümünü bitirdi (2021) Halen Anadolu Üniversitesi Sosyal Medya Yöneticiliği ve Ankara Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri öğrencisidir (2021). Uluslararası Medya Enformasyon Derneği (UMED) Üyesi Oldu (2021). 25 Eylül 2021’de USMED’teki görevinden çekildi. Araştırmaları ve denemeleri çeşitli dergilerde yayınlandı. İlk kitabını 2015 yılında çıkarttı. İngilizce ve Göktürkçe bilmektedir. Ankara’da ikamet etmektedir. Evli ve bir kız babasıdır.