İslam Tüm Dünyaya Hakim Olacaktır

Dünya üzerindeki hiçbir unvan “Allah’ın rızasını kazanmış kul” olmaktan daha hayırlı bir unvan değildir. Hakk’ın yanında olup, doğruyu söylemekten asla vazgeçmemeli, korkmamalı, yılmamalı, sabredip, dua etmeliyiz.

Her Ramazan ayında milletin ve ümmetin üzerinde oynanan oyunlar, salih müminleri İslam’dan kopartmak ve küstürmek yerine; kuvvetli bir bağ ile daha sıkı bağlanmasına vesile oluyor. Putperestliği ve dinsizliği dünyaya egemen kılmak isteyen kâfirlerin müminlerin başına bela olması, bizleri Hakk’a daha fazla yaklaştırıyor. Bu hususta evliyalar sultanı Abdülkadir Geylani hazretleri; “Belalar kula Cenabı Hakkın kapısını çalmayı öğretir.” diyor. Öyleyse başımıza gelen her belayı bir nimet bilmeli, belaların defi için Allah’ın merhametinden ümidimizi kesmeden sabretmeliyiz.

İslam Tüm Dünyaya Hâkim Olacaktır

Bir günde olmaz ama bir gün olur, biz yeter ki çalışalım, emek verelim, Hakk’ı koruyalım, haklının yanında, zalimin karşısında olalım. Hiç bir makam Allah’ın rızasını kazanmış kul olmaktan daha hayırlı değildir; Allah’ın rızasına talip olalım. Biz hayırlı olduğumuz zaman Allah-u Teâlâ’da en hayırlı olan İslam’ı bizim tüm çevremizi yani beşeri hayatı yaşadığımız dünyamızı kuşatacaktır.

Devletler, üzerinde yaşayan insanların düzen ve iltizamını sağlamak için çeşitli beşeri kuralları koyularak yönetilir. Aksi halde otorite kurmak kolay olmayacak, her kafadan bir ses çıkacak, bu da devlete, millete ve dahi ümmete zarar verecektir. Devletin yönetildiği kuralların çoğu beşeri kurallardır. İnsan fikri ile ortaya çıkmış, yazı ile akit edilmiş söylemlerdir. Oysa en büyük devlet insanın kendisidir. İnsanın vücudundaki tüm faaliyeti devletin birimleri olarak düşünürsek bu vücut devletinin hukukçusu kim diye sormak gerekiyor. İnsan vücudunun hukukunu koyan Yüce Allah’tır ve dünyada koyulmuş kanunlardan hiç biri Allah ’ın kanunlarına yaklaşamamıştır bile…

Hal böyle olunca, devleti ve milleti yönetirken de Allah’ın rızasının ve kanunlarının dışına çıkmamalı, dünyevi kanunları Allah’ın kanunlarından üstün tutmamalı, üstün tutma gayretinde olanlara karşı en sert tepkiyi göstererek bir nevi “aklını başına al” demeliyiz. Beşeri dünyanın nimetlerinden mahrum olma korkusuyla Allah’ın kanunlarının çiğnenmesine göz yummak, salih bir Müslümana yaklaşmayan bir davranıştır. Hepimiz fani canlılarız, elbet bir gün öleceğiz. İnsan yaşarken ertesi gün yapacaklarını planladığı gibi ölümü için de plan yapmalı ve dua etmelidir. Ölümün de hayırlı olanını dilemeli, Allah’ın rızasını kazanarak ölmeyi, Allah yolunda ölmeyi dilemelidir.

Allah hepimizden razı olsun…


Engin Dinç'in videolarının yer aldığı ED TV logosu

ED TV

SEO, Sosyal medya ve kitap basımı ile ilgili videolarımın yer aldığı ED TV‘yi ziyaret ederek videolarımdam ücretsiz faydalanabilirsiniz.


Engin DİNÇ

Araştırmacı, yazar, sosyal medya uzmanı, USMED üyesi, Türkiye Düşünce Platformu üyesi ve sekreteri, TDV ve AFAD gönüllüsü

Devamını Okuyun


algı yönetimi Algı Yönetimi ve Dijital Vatandaşlık analiz araçları BlockChain bot siteleri dijital vatandaşlık Engin Dinç En iyi sosyal medya yönetimi araçları en çok aranan kelimeler en çok arananlar Facebook google bots google botu nasıl oluşturulur google de çok aranan kelimeler Google haritalar google robotu googletrends Google Trends ile Toplum Analizi Google Trends Verileri Sonucunda Ülkelerin Gelişmişlik Düzeyleri hümanoid isviçre manipülasyon robotlarla evlilik robots.txt Robots.txt Oluşturucu (Generator) robots oluşturma seo seo keliemleri siborg sosyal medya sosyal medya siteleri sosyal medya yönetimi Tiktok Twitter türkiye türkiyenin hümanoid laboratuvarı nerede yandex botu nasıl oluşturulur yapay zeka yazar youtube yönetim araçları zimbabve zombi virüsü İdlib İnsanların İlgi Alanları Toplumsal Gelişmişliği Gösteriyor

Görüntüleme:
470
Kategoriler:
Maneviyat