İslam Tüm Dünyaya Hakim Olacaktır

Dünya üzerindeki hiçbir unvan “Allah’ın rızasını kazanmış kul” olmaktan daha hayırlı bir unvan değildir. Hakk’ın yanında olup, doğruyu söylemekten asla vazgeçmemeli, korkmamalı, yılmamalı, sabredip, dua etmeliyiz.

Her Ramazan ayında milletin ve ümmetin üzerinde oynanan oyunlar, salih müminleri İslam’dan kopartmak ve küstürmek yerine; kuvvetli bir bağ ile daha sıkı bağlanmasına vesile oluyor. Putperestliği ve dinsizliği dünyaya egemen kılmak isteyen kâfirlerin müminlerin başına bela olması, bizleri Hakk’a daha fazla yaklaştırıyor. Bu hususta evliyalar sultanı Abdülkadir Geylani hazretleri; “Belalar kula Cenabı Hakkın kapısını çalmayı öğretir.” diyor. Öyleyse başımıza gelen her belayı bir nimet bilmeli, belaların defi için Allah’ın merhametinden ümidimizi kesmeden sabretmeliyiz.

İslam Tüm Dünyaya Hâkim Olacaktır

Bir günde olmaz ama bir gün olur, biz yeter ki çalışalım, emek verelim, Hakk’ı koruyalım, haklının yanında, zalimin karşısında olalım. Hiç bir makam Allah’ın rızasını kazanmış kul olmaktan daha hayırlı değildir; Allah’ın rızasına talip olalım. Biz hayırlı olduğumuz zaman Allah-u Teâlâ’da en hayırlı olan İslam’ı bizim tüm çevremizi yani beşeri hayatı yaşadığımız dünyamızı kuşatacaktır.

Devletler, üzerinde yaşayan insanların düzen ve iltizamını sağlamak için çeşitli beşeri kuralları koyularak yönetilir. Aksi halde otorite kurmak kolay olmayacak, her kafadan bir ses çıkacak, bu da devlete, millete ve dahi ümmete zarar verecektir. Devletin yönetildiği kuralların çoğu beşeri kurallardır. İnsan fikri ile ortaya çıkmış, yazı ile akit edilmiş söylemlerdir. Oysa en büyük devlet insanın kendisidir. İnsanın vücudundaki tüm faaliyeti devletin birimleri olarak düşünürsek bu vücut devletinin hukukçusu kim diye sormak gerekiyor. İnsan vücudunun hukukunu koyan Yüce Allah’tır ve dünyada koyulmuş kanunlardan hiç biri Allah ’ın kanunlarına yaklaşamamıştır bile…

Hal böyle olunca, devleti ve milleti yönetirken de Allah’ın rızasının ve kanunlarının dışına çıkmamalı, dünyevi kanunları Allah’ın kanunlarından üstün tutmamalı, üstün tutma gayretinde olanlara karşı en sert tepkiyi göstererek bir nevi “aklını başına al” demeliyiz. Beşeri dünyanın nimetlerinden mahrum olma korkusuyla Allah’ın kanunlarının çiğnenmesine göz yummak, salih bir Müslümana yaklaşmayan bir davranıştır. Hepimiz fani canlılarız, elbet bir gün öleceğiz. İnsan yaşarken ertesi gün yapacaklarını planladığı gibi ölümü için de plan yapmalı ve dua etmelidir. Ölümün de hayırlı olanını dilemeli, Allah’ın rızasını kazanarak ölmeyi, Allah yolunda ölmeyi dilemelidir.

Allah hepimizden razı olsun…


Engin Dinç'in videolarının yer aldığı ED TV logosu

ED TV

SEO, Sosyal medya ve kitap basımı ile ilgili videolarımın yer aldığı ED TV‘yi ziyaret ederek videolarımdam ücretsiz faydalanabilirsiniz.


Engin DİNÇ

USMED AR-GE Başkanı ve UMED Üyesi, Dijital İletişim Uzmanı, Yazar

Devamını Okuyun


5g Adrenochrome algı yönetimi Algı Yönetimi ve Dijital Vatandaşlık analiz bitcoin BlockChain blog dijital vatandaşlık e-ticaret ebabil harekatı Engin Dinç evlilik Facebook google haber hümanoid islam kontrspekülasyon koronavirüs LGBT makine manipülasyon mavi tik medya okuryazarlığı memurluk mobil oyunlar nazi robot robots sanal para seo siber savaş siber vatan siborg sosyal medya Tiktok trends Twitter türkiye türkiyenin hümanoid laboratuvarı nerede yasa youtube çocuk ticareti İnstagram

Yazar: Engin Dinç

1988 İstanbul doğumlu. Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümünü Bitirdi (2016). Uluslararası Sosyal Medya Derneği (USMED) üyesi oldu (2017). Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) gönüllüsü oldu (2018). Uluslararası Sosyal Medya Derneği AR-GE Başkanı Oldu (2021). Anadolu Üniversitesi Adalet Bölümünü bitirdi (2021) Halen Anadolu Üniversitesi Sosyal Medya Yöneticiliği ve Ankara Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri öğrencisidir (2021). Uluslararası Medya Enformasyon Derneği (UMED) Üyesi Oldu (2021). 25 Eylül 2021’de USMED’teki görevinden çekildi. Araştırmaları ve denemeleri çeşitli dergilerde yayınlandı. İlk kitabını 2015 yılında çıkarttı. İngilizce ve Göktürkçe bilmektedir. Ankara’da ikamet etmektedir. Evli ve bir kız babasıdır.