İnstagram’a Bilgisayardan Video Yükleme

En çok tercih edilen sosyal medya platformlarından İnstagram’ın en genel özelliği mobil cihazlarda kullanılması fakat bilinmeyen pek çok özelliği de mevcuttur. Bunlardan bir tanesi de bilgisayar üzerinden yapılan işlemler… İnstagram’da bilgisayardan video yükleme, IGTV’ye yükleme yapma, mesaj gönderme gibi birçok işlem yapılabiliyor.

Bilgisayardan IGTV’ye Video Yükleme

İnstagram IGTV’ye bilgisayardan video yüklemek çok kolay… Öncelikle; web üzerinden İnstagram’a giriş yapın. Sol üst köşede profil fotoğrafınıza tıklayarak profilinize gidin. Açılan sayfada profilinizde yer alan gönderileri göreceksiniz. Orta kısımdaki sekmelerde “Gönderiler”, “IGTV”, “Kaydedilenler” ve “Etiketlenenler” kısımlarını göreceksiniz. Oradan IGTV sekmesine geçiyoruz. Yükle butonunu göreceksiniz. https://www.instagram.com/tv/upload adresinden video yükleme ekranına hızlı ulaşabilirsiniz.

IGTV’ye 1 dakika ile 60 dakika arasında video yüklenebilmektedir. Video boyutu en fazla 3.6 GB olmalıdır. Yükleme yapıldıktan sonra dilerseniz video içeriğindeki görüntülerden dilerseniz de haricen kapak görseli ekleyebilirsiniz. Kapak görseli PNG veya JPG formatında 492 x 762 boyutlarında olmalıdır. Videoya bir başlık ve bir açıklama girdikten sonra yayınlayabilirsiniz. Dilerseniz “Bir Önizleme Paylaş” seçeneğini doldurarak İnstagram profilinizde kısa bir önizleme de paylaşabilirsiniz.

Bilgisayardan İnstagram’a Video Yükleme

İnstagram’a bilgisayardan video yüklemek için normal web sitesini kullanamıyorsunuz. Fakat yine de bilgisayardan video yüklemek veya herhangi bir görsel paylaşımı yapmak mümkün. Burada da imdada Facebook İçerik Stüdyosu giriyor.

Bilgisayardan İnstagram DM (mesaj) Gönderme

Bilgisayardan İnstagram DM atmak artık çok kolay. İnstagram’a web üzerinden giriş yaptıktan sonra mobilde olduğu gibi DM işaretine tıklayarak İnstagram mesajlaşmalarına ulaşabilir, gelen mesajlara cevap verebiliriz.

Facebook İçerik Stüdyosu Nasıl Kullanılır?

Facebook’un hizmete sunduğu; Android ve IOS cihazlar için mobil uygulama da geliştirdiği İçerik Stüdyosu ile tüm Facebook ve İnstagram hesaplarınızı tek ekrandan kontrol edebilir, istatistik alabilir, reklam planlaması yapabilir, gönderileri zamanlayabilirsiniz.

https://business.facebook.com/creatorstudio adresinden Facebook İçerik Stüdyosuna giriş yapıp tüm hesapları tanımladıktan sonra işlem yapılacak platformu seçiyoruz. Eğer işlemi Facebook üzerinden yapmak istiyorsak Facebook logosuna, İnstagram üzerinden gerçekleştirmek istiyorsak İnstagram logosuna tıklıyoruz.

İçerik Stüdyosunu kullanarak İnstagram’da İnstagram Akışı paylaşımı ve IGTV paylaşımı yapılmaktadır.

Bilgisayardan İnstagram’a Fotoğraf, Resim ve Video Yükleme

İnstagram Akışı’nda Paylaş dedikten sonra açılan ekrandan işlem yapabiliriz. Paylaşım yaparken 2200 karakterli metin, 30 bahsetme ve 30 etiketleme yapılabilmektedir. Yine gönderi için görsel yüklemesi de yapılmaktadır. İnstagram’da paylaşılmak istenen görseli bilgisayardan yükleyebileceğimiz gibi daha önce Facebook’a yüklediğimiz içeriklerden de seçebiliyoruz. Yüklemeyi de yaptıktan sonra paylaşım yapabiliriz. Dilersek aynı gönderiyi Facebook sayfasında da paylaşabiliriz.

İnstagram’da yapılan paylaşıma konum ekleyebilir, yorumları kapatabilir, şirketler için iş ortağı eklemesi yapabiliyoruz.

Facebook İçerik Stüdyosu’nu kullanarak IGTV’de paylaşım yapmak da İnstagram web sitesi üzerinden yapıldığı gibi aynı şekilde yapılmaktadır.

İnstagram’a Yüklenen Videoyu İndirme

Daha önce İnstagram’da yaptığımız video paylaşımlarını Facebook İçerik Stüdyosu’nu kullanarak görebilir, istatistiklerine ulaşabilir, dilersek videoyu yüksek çözünürlüklü şekilde bilgisayarımıza indirebiliriz.

Bilgisayardan Facebook Canlı Yayını Yapma

Facebook İçerik Stüdyosu ile Facebook üzerinden de birçok işlemi rahatlıkla yerine getirebiliyoruz. Bunlardan bir tanesi de canlı yayın yapmaktır. Bilgisayar üzerinden Facebook sayfamızda canlı yayın yapabilir. Sunucu URL’si alabiliriz.

Bu işlemi gerçekleştirmek için aşağıdaki işlemleri sırasıyla yerine getirmeliyiz.

 • Facebook İçerik Stüdyosuna girin.
 • Facebook logosuna tıklayarak platformu seçin.
 • “Gönderi Oluştur” butonuna tıklayın.
 • “Canlı Yayına Geç” butonuna tıklayın.
 • Açılan ekrandan yayın yapmak istediğiniz sayfayı bulun ve seçin.
 • Açılan ekranda Live API bağlama ayarlarını da göreceksiniz. Buradan yayının sunucu URL’sini ve Yayın Anahtarı’nı görebilirsiniz.
 • Yayına geçmeden yayınla ilgili; yayın ismi, açıklaması, anahtar kelimeler, konum, yer bildirimi, his, yönettiğin gruplarda da paylaşma bilgileri doldurabilirsiniz.
 • Özel olarak yayının içeriğini seçebilirsiniz. Eğer oyun videosu çekecekseniz hangi oyunu oynadığınızı etiketleyebilirsiniz.
 • Yayını 360 derece olarak da yapabilirsiniz.
 • Bunun yanında yayın içerisinde anket sorulması için interaktifler de hazırlayabilirsiniz.
 • Tüm bu ayarları yaptıktan sonra bilgisayardan canlı yayına geçebilirsiniz.

Facebook’tan Gönderi Zamanlama Nasıl Yapılır?

Facebook’ta gönderi zamanlama işlemini de İçerik Stüdyosu üzerinden rahatlıkla yerine getirebiliriz. Öncelikle “Gönderi Oluştur” butonuna tıklayıp tekrar “Gönderi Oluştur” diyoruz ve açılan ekrandan paylaşım yapmak istediğimiz sayfayı seçiyoruz.

Seçimi yaptıktan sonra açılan ekranda birçok fonksiyon göreceğiz. Buradan istediklerimiz girdikten sonra ekranın sol alt köşesinde yanında saat işareti olan “Şimdi Paylaş” butonu görülecektir. Buradan gerekli ayarlamaları yapabiliriz. Dilersek hemen paylaşabilir, dilersek ileriki bir zamana zamanlama yapabilir dilersek de taslak olarak kaydedebiliriz.

Facebook İçerik Stüdyosu’nu Nasıl İndirebilirim?

Facebook’un son derece kullanışlı olan İçerik Stüdyosunu bilgisayardan kullanabileceğimiz gibi Android ve IOS cihazlara indirerek de kullanabiliriz. Android cihazlara indirmek için Google Play Store’u, IOS cihazlara indirmek için de AppStore’u ziyaret edebilirsiniz.


Engin Dinç'in videolarının yer aldığı ED TV logosu

ED TV

SEO, Sosyal medya ve kitap basımı ile ilgili videolarımın yer aldığı ED TV‘yi ziyaret ederek videolarımdam ücretsiz faydalanabilirsiniz.


Engin DİNÇ

USMED AR-GE Başkanı ve UMED Üyesi, Dijital İletişim Uzmanı, Yazar

Devamını Okuyun


5g Adrenochrome algı yönetimi Algı Yönetimi ve Dijital Vatandaşlık analiz bitcoin BlockChain blog dijital vatandaşlık e-ticaret ebabil harekatı Engin Dinç evlilik Facebook google haber hümanoid islam kontrspekülasyon koronavirüs LGBT makine manipülasyon mavi tik medya okuryazarlığı memurluk mobil oyunlar nazi robot robots sanal para seo siber savaş siber vatan siborg sosyal medya Tiktok trends Twitter türkiye türkiyenin hümanoid laboratuvarı nerede yasa youtube çocuk ticareti İnstagram

Yazar: Engin Dinç

1988 İstanbul doğumlu. Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümünü Bitirdi (2016). Uluslararası Sosyal Medya Derneği (USMED) üyesi oldu (2017). Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) gönüllüsü oldu (2018). Uluslararası Sosyal Medya Derneği AR-GE Başkanı Oldu (2021). Anadolu Üniversitesi Adalet Bölümünü bitirdi (2021) Halen Anadolu Üniversitesi Sosyal Medya Yöneticiliği ve Ankara Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri öğrencisidir (2021). Uluslararası Medya Enformasyon Derneği (UMED) Üyesi Oldu (2021). 25 Eylül 2021’de USMED’teki görevinden çekildi. Araştırmaları ve denemeleri çeşitli dergilerde yayınlandı. İlk kitabını 2015 yılında çıkarttı. İngilizce ve Göktürkçe bilmektedir. Ankara’da ikamet etmektedir. Evli ve bir kız babasıdır.