Hayatı Eve Sığdırma Yöntemleri

Sağlık Bakanımız sayın Dr. Fahrettin Koca’nın #HayatEveSığar sloganıyla yürütülmeye başlanan Yeni Koronavirüs (COVID-19) ile mücadele kapsamındaki karantina günlerini evde geçirmek çok da kolay olmuyor. Özellikle yaz aylarının baş gösterdiği şu günlerde tüm sonbahar ve kışı evde geçirmiş insanımız güneşin sıcak yüzüne, ağaçların yeşiline, kuşların cıvıltılarına aldanıp sokağa çıkmak için can atıyor. Bende Koronavirüs bitti dendiği gün kendisini sokağa atacak olanlardanım ama bugün evde kalmak hem kendim hem ailem hem de diğer insanlar için en hayırlısı olduğundan mümkün oldukça evden dışarı çıkmıyorum.

Evdeki Zaman Kayıp Değil Fırsattır

Evet, evimizde geçirdiğimiz zaman zarfında işimizden uzakta kalabiliyor, yapmamız gereken birçok şeyi eksik bırakabiliyoruz. Aslında bu zamanı en iyi şekilde değerlendirmek de elimizde; elimizde geçirdiğimiz bu bir kaç haftalık zaman zarfını en iyi şekilde değerlendirmek sonrasında bize kişisel gelişim ve akademik kariyer olarak geri dönebilir.

Evde kaldığımız zaman zarfında yabancı dilimizi geliştirebilir, yeni kurslar alabilir, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) gönüllüsü olarak AFAD’ın online eğitimlerini tamamlayabilir, işaret dili öğrenebilir hatta Türkiye Diyanet Vakfı gibi insani yardım yapan devlet kurumlarının gönüllüsü olarak sosyal medyada kampanyalar yürüterek, yürütülen kampanyalara destek olabiliriz.

Sadece online eğitimler almak değil, nitelikli ve zeka geliştiren oyunlar oynamak dahi insanın kişisel gelişimine katkı sağlayacaktır. Bu bakımdan strateji oyunlarını oynamayı tavsiye ediyorum.

Ücretsiz Online Eğitim Araçları

Evde zaman geçirirken sıkılmamak ve kendimizi daha iyi geliştirmek için ücretsiz online eğitim araçlarından yararlanabiliriz. Bunların en bilinenleri ise Udemy’dir. Udemy web sitesi üzerinde binlerce kurs gerek ücretli gerekse ücretsiz olarak halkın kullanımına sunulmakta, kurs sonunda bitirme sertifikası verilmektedir.

Bunun dışında MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün online işaret dili eğitimi web sitesi http://tid.meb.gov.tr/ ücretsiz eğitim hizmeti veren son derece güzel internet sitelerindendir. Sisteme üye olduktan sonra online işaret dili kurslarını tamamlayarak azami ölçüde işaret dili öğrenebiliriz. Bunun yanında web sitesinde yer alan alfabetik ve tematik sözlüklerin sağladığı dokümanlardan faydalanabilir, parmak alfabesini de öğrenebiliriz.

İşaret dili öğrenmek sadece bir kişisel gelişim değil aynı zamanda sosyal bir farkındalıktır.

Kişisel gelişimin ücretsiz ders olarak verilmesinin yanında afet ve acil durumlarda olaya müdahale ve kurtarma alanında eğitim almak isteyenler için en güzel sitelerden bir tanesi AFAD’ın gönüllülerine sunduğu online hizmetlerdir. https://gonullu.afad.gov.tr/ web sitesine E-Devlet üzerinden giriş yapıp gönüllü formunu doldurduktan sonra adınıza ilk eğitiminiz atanıyor. İlk olarak Birey ve Aileler için Afet Bilinci Eğitimi sonrasında ise Arama Kurtarma Faaliyetlerinde Kullanılan Düğümler eğitimine katılıyorsunuz bunlardan ayrıca da Liderlik ve Kişisel Stres Yönetimi eğitimleri online olarak veriliyor. Tüm bu online eğitimleri tamamladıktan sonra yüz yüze eğitimlere de katılma fırsatınız oluyor. Eğitimlerin tamamını aldıktan sonra iyi bir AFAD gönüllüsü olarak afet gibi acil durumlarda gönüllü görev alabiliyorsunuz. Arama ve kurtarma yapabiliyor, hayatta kalma konusunda bilinçli oluyor, afet haline panik yapmadan iyi bir lider olarak diğer insanları da yardımcı olmaları konusunda organize edebiliyorsunuz.

Evet, evde zaman geçirmek zor olsa da hayatı eve sığdırabiliriz. İşlerimizi büyük ölçüde online üzerinden yapabilir, sohbetlerimizi online yapabilir, STK’larda görev olarak halkımıza online destek verebiliriz. Hiç olmasa online üzerinden devletimizin sunduğu imkanları diğer insanların görmesi için paylaşabiliriz. İyi bir vatandaş ve vatansever olarak online üzerinde de devletinin varlık ve birliğine hizmet edebiliriz.

Evde hayat var, evde kalın, sağlıcakla kalın…


Engin Dinç'in videolarının yer aldığı ED TV logosu

ED TV

SEO, Sosyal medya ve kitap basımı ile ilgili videolarımın yer aldığı ED TV‘yi ziyaret ederek videolarımdam ücretsiz faydalanabilirsiniz.


Engin DİNÇ

USMED AR-GE Başkanı ve UMED Üyesi, Dijital İletişim Uzmanı, Yazar

Devamını Okuyun


5g Adrenochrome algı yönetimi Algı Yönetimi ve Dijital Vatandaşlık analiz bitcoin BlockChain blog dijital vatandaşlık e-ticaret ebabil harekatı Engin Dinç evlilik Facebook google haber hümanoid islam kontrspekülasyon koronavirüs LGBT makine manipülasyon mavi tik medya okuryazarlığı memurluk mobil oyunlar nazi robot robots sanal para seo siber savaş siber vatan siborg sosyal medya Tiktok trends Twitter türkiye türkiyenin hümanoid laboratuvarı nerede yasa youtube çocuk ticareti İnstagram

Yazar: Engin Dinç

1988 İstanbul doğumlu. Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümünü Bitirdi (2016). Uluslararası Sosyal Medya Derneği (USMED) üyesi oldu (2017). Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) gönüllüsü oldu (2018). Uluslararası Sosyal Medya Derneği AR-GE Başkanı Oldu (2021). Anadolu Üniversitesi Adalet Bölümünü bitirdi (2021) Halen Anadolu Üniversitesi Sosyal Medya Yöneticiliği ve Ankara Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri öğrencisidir (2021). Uluslararası Medya Enformasyon Derneği (UMED) Üyesi Oldu (2021). 25 Eylül 2021’de USMED’teki görevinden çekildi. Araştırmaları ve denemeleri çeşitli dergilerde yayınlandı. İlk kitabını 2015 yılında çıkarttı. İngilizce ve Göktürkçe bilmektedir. Ankara’da ikamet etmektedir. Evli ve bir kız babasıdır.