Google Haritaların SEO’ya Etkisi

Google sadece bir arama motoru değil, birden fazla alanda hizmet veren dev bir platformdur. SEO kurumsal firmalar ve işletmeler açısından son derece önem art ederken SEO’ya en önemli katkıyı sunan bir platform da Google Maps ya da Türkçe adıyla Google Haritalar’dır.

Google’ın Hizmetleri Nelerdir?

 • Gmail
 • Youtube
 • Google Earth
 • Google Haritalar (Maps)
 • Google Trends
 • Google Drive
 • Google ReCAPTCHA
 • Google Adwods (Ads)
 • Google Adsense
 • Google Play Store
 • Google Chrome

Google Haritaların SEO’ya Etkisi Var Mıdır?

Google Haritalar üzerinden yapılacak doğru kayıtlar ve iletişim bilgisinin doğru olarak verilmesinin yanı sıra işletmenin aldığı olumlu yorumlar ve yıldızlar görünürlük ve bulunurluk olanında artışa neden olacağından, web sitesi üzerindeki trafik artışını da sağlayacaktır.

Google’ın kişiselleştirilmiş arama sonucu göstermesi sayesinde lokal bazda işletmenin daha iyi sonuçlar almasına, bulunabilir olmasına neden olacaktır.

Örneğin; Ankara’da ikamet eden bir vatandaş eğer bir nakliyeciye ihtiyaç duyuyorsa Google’da “En uygun nakliye firmaları” şeklinde arama yaptığı zaman ilk sırada çıkan kayıtlar Google Haritalara girişi yapılmış, lokasyon olarak Ankara’da bulunan ve puanları en yüksek olan işletmeler olacaktır. Arayan müşterinin de puanı en yüksek olanla iletişime geçme veya web sitesini ziyaret etme ihtimali çok daha yüksek olacaktır.


Engin Dinç'in videolarının yer aldığı ED TV logosu

ED TV

SEO, Sosyal medya ve kitap basımı ile ilgili videolarımın yer aldığı ED TV‘yi ziyaret ederek videolarımdam ücretsiz faydalanabilirsiniz.


Engin DİNÇ

USMED AR-GE Başkanı ve UMED Üyesi, Dijital İletişim Uzmanı, Yazar

Devamını Okuyun


5g Adrenochrome algı yönetimi Algı Yönetimi ve Dijital Vatandaşlık analiz bitcoin BlockChain blog dijital vatandaşlık e-ticaret ebabil harekatı Engin Dinç evlilik Facebook google haber hümanoid islam kontrspekülasyon koronavirüs LGBT makine manipülasyon mavi tik medya okuryazarlığı memurluk mobil oyunlar nazi robot robots sanal para seo siber savaş siber vatan siborg sosyal medya Tiktok trends Twitter türkiye türkiyenin hümanoid laboratuvarı nerede yasa youtube çocuk ticareti İnstagram

Yazar: Engin Dinç

1988 İstanbul doğumlu. Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümünü Bitirdi (2016). Uluslararası Sosyal Medya Derneği (USMED) üyesi oldu (2017). Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) gönüllüsü oldu (2018). Uluslararası Sosyal Medya Derneği AR-GE Başkanı Oldu (2021). Anadolu Üniversitesi Adalet Bölümünü bitirdi (2021) Halen Anadolu Üniversitesi Sosyal Medya Yöneticiliği ve Ankara Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri öğrencisidir (2021). Uluslararası Medya Enformasyon Derneği (UMED) Üyesi Oldu (2021). 25 Eylül 2021’de USMED’teki görevinden çekildi. Araştırmaları ve denemeleri çeşitli dergilerde yayınlandı. İlk kitabını 2015 yılında çıkarttı. İngilizce ve Göktürkçe bilmektedir. Ankara’da ikamet etmektedir. Evli ve bir kız babasıdır.