Bir haber ulaştı! Kesin ve Güvenilir mi?

Sosyal medya son dönemin en önemli haber ve iletişim ağı olmuş olmasının yanı sıra; kötü niyetli kişilerin halkın arasın kin ve nefret yayarak; devlete olan güvenini kırmak için de en fazla kullandığı platform halini almıştır.

Devlete olan güveni kırmak isteyenler hiç üşenmeden halkı kandırmak ve algısını yönetmek amacıyla grafikler, videolar ve sesler üretmekte her gün farklı tekniklerle ortaya çıkmakta hatta resmi belgede sahtecilik yapmaya kadar gidebilmektedirler.

Bu nedenle sosyal medyada yapılan paylaşımlara dikkat etmeli, başkasının yaptığı bir paylaşımı yeniden paylaşırken eleştirel bir gözle yaklaşmalıyız.

Bir haber ulaştı, kesin ve güvenilir mi nasıl anlarım?

Haber teyidini nasıl yaparım?

Sosyal medya paylaşımlarının kesin ve güvenilir olup olmamasına bakılarak paylaşımlar yapılmalıdır. Paylaşım yaparken; genel haberin doğruluğu araştırılmalı, doğru olsa bile faydalı olup olmaması düşünülmeli, eğer faydalı değilse yine de paylaşım yapılmamalıdır.

Sosyal medyada bir içerik paylaşılmadan önce yukarıdaki grafikte gösterilen aşamalar ele alınmalı ve paylaşım ona göre yapılmalıdır. Bu kriterlerden geçirilerek yapılan paylaşımlar en faydalı paylaşımlardır.

Yukarıda grafikte de ye verdiğimiz gibi bize ulaşan haber için öncelikle kaynak araştırması yapmalı kaynağın doğru ve güvenilir olup olmadığını araştırmalıyız. Eğer kaynak bilinmiyor veya güvenilir değilse haber paylaşılmamalıdır.

Haber güvenilir ise de bu sefer haber içeriğine bakılmalı ve içeriğin toplumun yararına olan bir içerik olup olmadığı sorgulanmalı eğer faydalı olmayan bir içerik ise yine paylaşılmamalı, faydalı bir içerik olduğundan eminsek o zaman paylaşmalıyız.

Fakat burada dikkat edilmesi gereken bir hususta faydalı gibi görünen içerikte de subliminal (gizli) mesajı bulunabileceğidir.

Sadece asker, polis, doktor olarak değil, devletin zararına olabilecek sosyal medya paylaşımlarına engel olarak da devletimize fayda sağlayabiliriz.

Nasıl ki Polis Özel Harekat (PÖH) ve Jandarma Özel Harekat (JÖH) cephede düşmanla savaşıyorsa; bizlerde Siber Özel Harekat (SÖH) olarak siber alemde düşmanla, teröristle mücadele etmeliyiz.


Engin Dinç'in videolarının yer aldığı ED TV logosu

ED TV

SEO, Sosyal medya ve kitap basımı ile ilgili videolarımın yer aldığı ED TV‘yi ziyaret ederek videolarımdam ücretsiz faydalanabilirsiniz.


Engin DİNÇ

USMED AR-GE Başkanı ve UMED Üyesi, Dijital İletişim Uzmanı, Yazar

Devamını Okuyun


5g Adrenochrome algı yönetimi Algı Yönetimi ve Dijital Vatandaşlık analiz bitcoin BlockChain blog dijital vatandaşlık e-ticaret ebabil harekatı Engin Dinç evlilik Facebook google haber hümanoid islam kontrspekülasyon koronavirüs LGBT makine manipülasyon mavi tik medya okuryazarlığı memurluk mobil oyunlar nazi robot robots sanal para seo siber savaş siber vatan siborg sosyal medya Tiktok trends Twitter türkiye türkiyenin hümanoid laboratuvarı nerede yasa youtube çocuk ticareti İnstagram

Yazar: Engin Dinç

1988 İstanbul doğumlu. Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümünü Bitirdi (2016). Uluslararası Sosyal Medya Derneği (USMED) üyesi oldu (2017). Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) gönüllüsü oldu (2018). Uluslararası Sosyal Medya Derneği AR-GE Başkanı Oldu (2021). Anadolu Üniversitesi Adalet Bölümünü bitirdi (2021) Halen Anadolu Üniversitesi Sosyal Medya Yöneticiliği ve Ankara Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri öğrencisidir (2021). Uluslararası Medya Enformasyon Derneği (UMED) Üyesi Oldu (2021). 25 Eylül 2021’de USMED’teki görevinden çekildi. Araştırmaları ve denemeleri çeşitli dergilerde yayınlandı. İlk kitabını 2015 yılında çıkarttı. İngilizce ve Göktürkçe bilmektedir. Ankara’da ikamet etmektedir. Evli ve bir kız babasıdır.