Algı Yönetimi ve Dijital Vatandaşlık

Çağ değişiyor, yaşam tarzı değişiyor, bunlar değiştikçe de savaşlar da barışlar da değişiklik göstermeye başladı. Artık savaşlar siber dünyada yapılıyor. Gelecek teknolojilerin üretilmesiyle bizi siber âlemde daha büyük bağımlılık ve bu bağımlılığa bağlı mecburiyetler bekliyor.

Siber Savaş: Algı Yönetimi ve Zihin Kontrolü

Koronavirüs tedbirleri kapsamında evimizde daha fazla zaman geçirmeye başladık, bu süre zarfında internet kullanımımız da kat be kat arttı. Hal böyle olunca bunu fırsat bilen kötü niyetliler de boş durmuyorlar. Algıyı yöneterek devlete ve hükümete olan güveni kırmak isteyenler elimizdeki küçük cihazlardan ellerini ovuşturarak bize bakıyorlar.

Araştırmaya göre sahte bir içeriğe inanma eğilimi siyasi yanlılıktan ziyade muhakeme ve analitik düşünme eksikliğinden kaynaklanıyor. Bu tarz insanlar sahte haberlere ve paylaşımlara inanmaya daha yatkındır.

Görüldüğü üzere, bilimsel açıdan her gördüğümüze mukayese etmeden, aslını ve kaynağını araştırmadan inanmak cahillikten veya saflıktan değil, düşünme eksikliğinden kaynaklanıyor. Bu rencide edici bir söylem olsa da maalesef gerçektir.

Perspektif Algısı, Optik İllüzyon

Yukarıda izlediğiniz videoda bir araba üzerini buz kaplamış olan göl üzerinde gidiyor. İzlerken ağzımız açık, yüreğimiz ağzımızda ha battı, ha batacak derken bir anda buz kırılıyor ve araç sulara gömülüyor. Gitti güzelim araba derken bir el uzanıyor ve aracı suyun içinden çıkartıyor. Gerçeği öğrenince ise yaşanılan kandırılmışlık hissinin tarifi yok…

Bunun gibi birçok içeriğe Youtube üzerinden ulaşmak mümkün, sadece çekimle değil, 3D çizimler ile de zihnimizi kandırmak mümkün, hatta son dönemde bu işi dekoratif sanata dökenler de az değildir. Sadece görüntü ile değil ses ile de algının yönetilmesi mümkün. Aşağıda videosunu verdiğimiz paylaşımda siz hangi kelimeyi duydunuz? Yanny mi, Laurel mi?

Bir kısım insan bu videoda Yanny kelimesini duyarken bir kısım ise Laurel kelimesini duyuyor. Hatta bir kısım ise iki kelimenin arasında bir kelime duyduğunu iddia ediyor. İnsanların çoğunluğu ise ilk dinlediğinde Yanny duyduğunu sonraki dinlediklerinde Laurel duyduğunu iddia ediyor. Videodaki gerçek ses Laurel’dir fakat birçok kişi farklı bir ses duyuyor. Pekâlâ, bu nasıl oluyor veya neden oluyor? Bunu bilimsel açıdan da araştırmak gerekiyor. Fakat şunu bilmek de fayda var ki; insan zihni çok kolay kanıyor.

Dijital Kimlik, Dijital Dünya Vatandaşlığı

Bunlar kullanılan belli başlı tekniklerken dijital kimliklerin oluşturulmasıyla; yeni download teknolojilerinin geliştirilmesi ile dijital bağımlılığımız her geçen gün daha fazla artıyor. Bu bağlılığı tam olarak sağladıklarında ise istedikleri gibi yönetileceğiz. Son dönemin en önemli teknolojik gelişmelerinden bir tanesi de 5G’dir. 5G kullanıma geçmesiyle saniyede 1GB download sağlanabilecektir. Aynı oran da Upload sağlanacaktır. Bu durum bize yüksek fatura olarak döneceği gibi tüm verilerimiz bir yerlerin kontrolünde de olacaktır. Bugün birçok sosyal medya sitesi ve Google de dâhil olmak üzere gizlilik sözleşmelerinde 5G ile kötü söz söylemeyi yasaklamıştır. Youtube’da 5G ile ilgili kötü bir söylem paylaşımı yapamıyorsunuz, eğer yaparsanız video hemen kaldırılıyor ve kanalınız kapatılıyor. Eğer kitlesi olan biri iseniz uzaktan telefonunuza erişilerek telefonunuz kilitleniyor ve verileriniz siliniyor. Sosyal medya hesaplarınız erişim kısıtlaması engeli alıyor veya tamamen yayından kaldırılıyor. 

2019 yılı 5Gyılı olmuştur. 2030 ise 6G yılı olacak ve o zaman tamamen dijital vatandaş olmuş olacağız. Fiziksel olarak hiçbir işlem yapılmayacak; bankacılıktan, adalete, devlet ile olan tüm iş ve işlemler mobil cihazlardan yapılacaktır. Tüm vatandaşlık işlemleri e-devlet üzerinden yapılacak, sosyal medya ise bizlerin kimliği haline gelecektir. Devlet kuralları bir süre sonra hiç olacak yerine ise küreselcilerin koyduğu küresel kurallar geçerli olacak, bu kurallara bir şekilde muhalif olanların dijital kimlikleri kapatılacaktır. Dijital kimliği kapatılan bir kişi hiçbir işlem yapamayacak, bankadan para gönderip alamayacak, elektrik, su, doğalgaz gibi enerji kaynaklarından faydalanamayacak, marketten alışveriş yapıp QR ödemesi yapamayacak, herhangi bir hukuki işlem yerine getiremeyecek,dijital kimliğini aktif etmek için belki de binlerce dolar para ödemek zorunda kalacaktır. Bu bahsettiklerimiz 10 yıl kadar yakınımızda…


Engin Dinç'in videolarının yer aldığı ED TV logosu

ED TV

SEO, Sosyal medya ve kitap basımı ile ilgili videolarımın yer aldığı ED TV‘yi ziyaret ederek videolarımdam ücretsiz faydalanabilirsiniz.


Engin DİNÇ

USMED AR-GE Başkanı ve UMED Üyesi, Dijital İletişim Uzmanı, Yazar

Devamını Okuyun


5g Adrenochrome algı yönetimi Algı Yönetimi ve Dijital Vatandaşlık analiz bitcoin BlockChain blog dijital vatandaşlık e-ticaret ebabil harekatı Engin Dinç evlilik Facebook google haber hümanoid islam kontrspekülasyon koronavirüs LGBT makine manipülasyon mavi tik medya okuryazarlığı memurluk mobil oyunlar nazi robot robots sanal para seo siber savaş siber vatan siborg sosyal medya Tiktok trends Twitter türkiye türkiyenin hümanoid laboratuvarı nerede yasa youtube çocuk ticareti İnstagram

Yazar: Engin Dinç

1988 İstanbul doğumlu. Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümünü Bitirdi (2016). Uluslararası Sosyal Medya Derneği (USMED) üyesi oldu (2017). Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) gönüllüsü oldu (2018). Uluslararası Sosyal Medya Derneği AR-GE Başkanı Oldu (2021). Anadolu Üniversitesi Adalet Bölümünü bitirdi (2021) Halen Anadolu Üniversitesi Sosyal Medya Yöneticiliği ve Ankara Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri öğrencisidir (2021). Uluslararası Medya Enformasyon Derneği (UMED) Üyesi Oldu (2021). 25 Eylül 2021’de USMED’teki görevinden çekildi. Araştırmaları ve denemeleri çeşitli dergilerde yayınlandı. İlk kitabını 2015 yılında çıkarttı. İngilizce ve Göktürkçe bilmektedir. Ankara’da ikamet etmektedir. Evli ve bir kız babasıdır.