Kontrspekülasyon Raporu

Türk Dil Kurumu spekülasyon hakkında; mesnetsiz ise manipülasyona dönüşür diyor ve tanımına “yönlendirme; seçme, ekleme ve çıkarma yoluyla bilgileri değiştirme” olarak devam ediyor.

Sosyal medya son dönemlerin en önemli kitle iletişim ve sosyal mühendislik alanı olmuş durumdadır. İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun; sosyal medya üzerinden yalan, spekülatif ve manipülatif paylaşım yapanların göz altına alındıkları yönündeki açıklamalarına sürekli rastlıyoruz. Bu paylaşımları yapanların amaçları; devlet yetkililerine olan güveni kırarak halk arasında nefret, korku ve panik havası yaratarak, devletin varlık ve birliğine yapılması planlanacak kalkışma ve ayaklanmalara psikolojik zemin hazırlamaktır.

Sosyal medyada yapılan spekülasyon ile ilgili hazırlanan raporda kısa bir zaman aralığında sosyal medyada yapılan yalan paylaşımlar ve gerçekleri rapora işlenmiştir. Belge içerisinde montaj belgeler, manipülasyon, spekülasyon, algı yönetimi gibi teknikleri nasıl uyguladıkları açıklanmıştır.

Algı Yönetimi ve Yalan Haberler

Kitlelerin algısını yönetmek, sosyal medyada etkileşim alabilmek için özellikle gerçek kişilere ait olmayan hayali karakter ve kişilerle açılmış sosyal medya hesapları ile yapılan tamamen yalan içeriklerle yapılmış paylaşımlardır. Bu paylaşımlar sosyal medyayı sadece kullanıcı olarak kullanan kişileri hedef almaktadır, sosyal medyaya uzman gözüyle bakan kişiler bu paylaşımların yalan, kurgu veya montaj olduklarını fark eder ve karşı tepki gösterirler; bu karşı tepkiye Kontrspekülasyon diyoruz.

Örneklerle ifade edelim; son dönemlerde dünyamızın gündemini işgal eden Yeni Koronavirüs (COVID-19) hakkında yapılan paylaşımların büyük çoğunluğu spekülatiftir. Bir paylaşıma göre “Türkiye’de tanınan ve sevilen önemli bir siyasi lider ve eşi Koronavirüs enfektesi olmuştur.” Bu şekilde özellikle isim de verilen yapılacak bir paylaşımın Türkiye gündemine yayılarak konunun trend topic olma süresi ortalama 60 saniye (1 dakika)’dır. Bunun gibi bir paylaşımı yapan kişi; bir dakikadan kısa bir süre içerisinde 100.000’den fazla etkileşim alacak, paylaşımı kendisine inananlar tarafından FAV ve RT yapılacaktır.

Sosyal Medyada Yapılan Spekülatif Paylaşımlar ve Kontrspekülasyon Raporu

  • Kontrspekülasyon
  • Algı Yönetimi ve Yalan Haberler
  • Karşı Koyma (Kontrspekülasyon) Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler
  • Montaj Belgelerin Tespit Edilmesi
  • Kurgu, Montaj ve Manipülatif Videoların Tespit Edilmesi
  • Nasıl Manipüle Olmam, Spekülasyona Alet Olmam?
  • Montaj, Kurgu ve Manipülatif Paylaşım Yapmanın Hukuki boyutu

RAPORU İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ


Engin Dinç'in videolarının yer aldığı ED TV logosu

ED TV

SEO, Sosyal medya ve kitap basımı ile ilgili videolarımın yer aldığı ED TV‘yi ziyaret ederek videolarımdam ücretsiz faydalanabilirsiniz.


Engin DİNÇ

Araştırmacı, yazar, sosyal medya uzmanı, USMED üyesi, Türkiye Düşünce Platformu üyesi ve sekreteri, TDV ve AFAD gönüllüsü

Devamını Okuyun


algı yönetimi Algı Yönetimi ve Dijital Vatandaşlık analiz araçları bot siteleri dijital vatandaşlık Engin Dinç En iyi sosyal medya yönetimi araçları en çok aranan kelimeler en çok arananlar Facebook google bots google botu nasıl oluşturulur google de çok aranan kelimeler Google haritalar Google maps google robotu Google seo googletrends Google Trends ile Toplum Analizi Google Trends Verileri Sonucunda Ülkelerin Gelişmişlik Düzeyleri hümanoid isviçre robotlarla evlilik robots.txt Robots.txt Oluşturucu (Generator) robots oluşturma seo seo keliemleri siborg sosyal medya sosyal medya siteleri sosyal medya yönetimi Tiktok Twitter türkiye türkiyenin hümanoid laboratuvarı nerede yandex botu nasıl oluşturulur yapay zeka yazar youtube yönetim araçları zimbabve zombi virüsü İnsanların İlgi Alanları Toplumsal Gelişmişliği Gösteriyor İşletmelerin Haritalarda bulunması