Google Trends arama sorgularında en fazla aranan kelimeler

Google Trends, Google arama motorundan en fazla yapılan aramaları bir istatistik haline getirerek kullanıcıların hizmetine sunan ve çok sevilen bir sistem. SEO içerik yazarlarının da çokça faydalandığı bu platforma bugün toplumsal gelişmişlik gözüyle bakacağız.

İnsanların İlgi Alanları Toplumsal Gelişmişliği Gösteriyor

İnsanlar, internette her gün milyonlarca arama yapıyor, ihtiyaç duyulan her neyse onu internette bulmak mümkün… Ev, araba, kıyafet, yemek tarifi, haber ve insanın aklına gelebilecek her türlü ihtiyaç bir tık kadar yakın artık…

Google Trends verilerine bakıldığında insanların merak ettikleri konular, aradıkları ile o ülkenin gelişmişlik düzeyinin doğru orantılı olduğunu görüyoruz.

2018 yılında Türkiye’de En Fazla Aranan Kelimeler

Yukarıda 2018 yılı sonuna kadar toplanan istatistiklerde Türkiye’de en fazla aranan 7 içeriği görüyoruz. Şimdi diğer ülkelere de bakalım.

2018 yılında Zimbabve’de En Fazla Aranan Kelimeler

Yukarıda ise 2018 yılı sonuna kadar toplanan istatistikler ile Zimbabve’de en fazla aranan kelimeleri görüyoruz. Şimdi bir de İsviçre’de yapılan aramalara göz gezdirelim.

2018 yılında İsviçre’de En Fazla Aranan Kelimeler

Yukarıda da 2018 yılı sonuna kadar toplanan istatistikler ile İsviçre’de en fazla aranana kelimeleri görüyoruz.

Google Trends Verileri Sonucunda Ülkelerin Gelişmişlik Düzeyleri

Şimdi Google Treds verilerini baz alarak bir çıkarımda bulunalım. Bu verileri ve ülkeleri genişletmek mümkün fakat aldığımız üç kıstas bize yeterli olacaktır.

Türkiye’de yapılan aramalara bakıldığında Türkiye’nin popüler kültür etkisinde olduğu, haberlerden çokça etkilendiğini görüyoruz. Kişisel gelişimin çok da yer edinemediğini, insanların bireysellikten ve özgünlükten çok toplumun genel algısıyla hareket ettiği görülüyor.

Zimbabve’de ise insanların, cinsel içerikli, bilgisayarın ne olduğu konusunda ve sağlık konusunda aramaların yaptığını görüyoruz. Bu da bize ülkenin eğitim seviyesinin son derece düşük olduğunu gösteriyor.

İsviçre’de yapılan aramalara bakıldığında ise insanların kirpinin ne yediğini, mide yanmasına neyin iyi geldiği, bazı simgelerin anlamının ne olduğu ve korunma yöntemleriyle ilgili bilgi aradıkları görülüyor. Bu da İsviçre’nin rahat bir topluma sahip olduğu ve özgürlükçü bir yapıda olduğunu bizlere gösteriyor. Aşırı rahatlık cinsel ihtiyaçların özgürce giderilmesi korunma ihtiyaçlarını arttırmış görünürken, insanların ilginç bilgiler edinmek için de araştırmalar yaptığı da görünüyor.

Görünen o ki, insanlar toplumu oluşturan küçük hücrelerdir ve hücre neyi önemsiyorsa toplum da o değeri önemsiyor. Önemli bir not düşmek istiyorum.

Büyük balık küçük balığı yutar.

Anonim

Engin Dinç'in videolarının yer aldığı ED TV logosu

SEO, Sosyal medya ve kitap basımı ile ilgili videolarımın yer aldığı ED TV‘yi ziyaret ederek videolarımdam ücretsiz faydalanabilirsiniz.


Engin DİNÇ

Araştırmacı, yazar, sosyal medya danışmanı, SEO uzmanı ve SEO içerik yazarı, USMED üyesi, TDV ve AFAD gönüllüsü

DEVAMINI OKUYUN


Algı Yönetimi ve Yalan Haberler analiz araçları bot siteleri En iyi sosyal medya yönetimi araçları en çok aranan kelimeler en çok arananlar google google bots google botu nasıl oluşturulur google de çok aranan kelimeler Google haritalar Google maps google robotu Google seo googletrends Google Trends ile Toplum Analizi Google Trends Verileri Sonucunda Ülkelerin Gelişmişlik Düzeyleri Haritaların SEOya ektisi isviçre içerik yazarlığı içerik yazarı kontrspekülasyon Kurgu Montaj Belgelerin Tespit Edilmesi robots.txt Robots.txt Oluşturucu (Generator) robots oluşturma seo seo içerik yazarlığı seo içerik yazarı seo keliemleri seo uyumlu yazı yazma seo yazarlığı seo yazarı seo yazısı sosyal medya sosyal medya siteleri sosyal medya yönetimi türkiye yandex botu nasıl oluşturulur yönetim araçları zimbabve özgün içerik İnsanların İlgi Alanları Toplumsal Gelişmişliği Gösteriyor İşletmelerin Haritalarda bulunması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir